reklamı kapat

Uzak Durulması Gereken Bitcoin Dolandırıcılık Faaliyetleri

Bu yazıda okurlarımızın dikkat etmesi için en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini inceledik...
03:33
3 Ocak 2020

Çoğu Bitcoin girişimi iyi niyetli bir şekilde kullanıcılarının hesaplarını veya fonlarını korumasına ve garanti altına almasına rağmen, Bitcoin ve kripto para dünyasında yer alan bir kısım girişimler tamamen dolandırıcılık üzerine kurulmuştur. Kullanıcıların internet üzerinde yer alan bu vahşi ortamda bilinçli olmaları çok önemlidir, Bitcoin nasıl çalıştığı ve işleyişi konusunda bugüne kadar yazılmış en geniş kapsamlı Türkçe makaleye buradan göz atabilirsiniz.

Bu çerçevede, bu yazıda okurlarımızın dikkat etmesi için en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini inceleme çalışacağız. Unutmayın, bazı insanların gözü sadece sizin cebinizdeki parada. Bunu almak için size gerçekleşmesi imkansız vaatlerde bulunarak gözünüzü boyuyorlar. Kendinizi bu dolandırıcılardan koruyun..

Ponzi Şemaları

Bu zamana kadar ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının çoğu ponzi şeması altında yürütülen faaliyetlerden oluşuyor. Bu tür faaliyetlerde ön planda göz boyamak için hangi sistem getirilirse getirilsin arka planda mutlaka ref’li sisteme dayalı bir planlama yapılmıştır. Genellikle ilk giren kullanıcıların yeni müşteri getirdikçe gelirleri artar, sonradan girenler ise dolandırıldıklarının farkında olmadan bir hayali satın alır.

Ekseriyetle, az bir miktar bir parayla sisteme giriş ile birlikte yüksek gelir tabloları müşteriye sunulur. Müşteri yüksek kar beklentisiyle kendi ref’i ile daha fazla kişiyi çekmek için farkında olmadan dolandırıcılık reklamı yapar. Sonunda ise, sistem içinde yer alan kullanıcıların çok azı kar ederken, diğerleri hüsranla ellerindeki varlığı kaybeder. Bazı durumlarda ise ponzi girişimi ponzi olduğunu gizlemez, açıkça bu işi yaptıklarını ve yüksek kar marjları sunduklarını deklare ederler; fakat yine de hepsinin sonu sisteme giren kullanıcıların %90’ı için hüsranla biter. Ponzi girişimine dahil olmak zar atmaya benzer, bu sebeple uzak durulmalıdır.

Sahte Bulut Madencilik

Bu konu yine yaygın kullanılan dolandırıcılık faaliyetleri kapsamındadır. Bir bulut madencilik girişimi elinde hiç bir madencilik ekipmanı olmadan madencilik yaptığını duyurarak, müşteri çekmeye çalışır. Bu tür sistemlerde yine yüksek kar oranları sunulur ve kullanıcı aldatılmaya çalışılır. Şirket olmayan bir veri merkezi ve olmayan cihazlarla işlemci gücü satar veya kiralar, elinde sonsuz sayıda madencilik ekipmanı varmışcasına sürekli satar; fakat sonunda yine ponzi faaliyetlerinde olduğu gibi sistem çöker ve büyük çoğunluğun yatırımı ortadan kaybolur. Kullanıcı gerçek madencilik yapan şirketlerle sahtelerini ayırmalıdır ve farkına varmalıdır. Ayrıntılı inceleme için sitemizde yayınlanan bulut madencilikle ilgili bu makaleye göz atabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdan Uygulamaları

Her kripto para kullanıcısı fonlarını güvenli bir şekilde depolamak, saklamak ve yeri geldiğinde kolayca kullanmak ister. Bu istek zaten kriptoların çıkış amacının başında gelir; kolay, basit ve güvenli kullanım. Son zamanlarda ortaya çıkan dolandırıcılık faaliyetleri arasında güvenilir olmayan Bitcoin cüzdan uygulamaları ve siteleri yer almaktadır. Güvenli saklama koşullarında ücretsiz bir şekilde kullanıcı fonlarını depolayacağını söyleyen bazı şirketlerin fonlarla birlikte ortadan kaybolduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu tür bir uygulamayı kullanmak için iyi araştırma yapılması gerekir, ayrıntılı inceleme için şu makaleye göz atılabilir. Şartlar ne olursa olsun yine de kripto paraları saklamanın en güvenilir yöntemi kendi bilgisayarınıza kuracağınız temel Bitcoin cüzdanı programıdır ve tüm sorumluluk kendinize aittir.

Kripto Para Borsaları

Özellikle 2014 yılında olağan dışı bir şekilde çok sayıda Bitcoin ve altcoin takas sitesi hack’lendiğini duyurarak kullanıcı fonlarıyla birlikte kepenklerini kapattı. Siteler saldırılarla birlikte cold storage’de saklanan kriptoları çaldırmış olsalar veya böyle bir yalan uydurup yatırımcı fonlarını kendileri çalmış olsalar da her iki durumda da kullanıcı yatırımını kaybeder. Bu nedenle yatırım yapılan kripto para borsası iyi seçilmelidir. Önünüze gelecek her siteye para gönderip al sat yapmak güvenli değildir. Detaylı araştırmak ve ince eleyip sık dokumak gerekir. Ayrıntılı inceleme için tıklayınız.

Phising (Oltalama)

Bu tür bir dolandırıcılık olayı belki de bilinmeden ve farkında olmadan yapılan, tuzağa düşmesi son derece kolay olan bir sahtekarlıktır. Dolandırıcılar kripto para platformları veya online oyun siteleri gibi çok kullanılan ve içerisinde kullanıcı fonlarının bulunduğu sitelerin benzerlerini üretirler. Hatta URL’leri bile neredeyse aynıdır, eğer kullanıcı farkında olmadan bu siteye kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparsa, tüm bilgiler dolandırıcının eline geçer ve bir anda gerçek sitedeki hesabınızda yer alan fonlar ortadan kaybolabilir. Phising sitelere dikkat etmek gerekir. Konuyla ilgili önlem almak için önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olun


 • Erhan
  7 ay önce

  Coinxtr kazandığım para yı el konuldu vermiyorlar haksızlık neymiş efendim 3dakikada çok kazanmış sın eskiden kazandığım para yı el konuldu vermiyorlar ana paramı bile el koydular bloke koymuşlar

  31
 • Mira
  7 ay önce

  Merhaba Mehmet Bey,
  E mail adresinizi bulamadım. Yazabilmeniz mümkün mü?

  34
 • sabri
  1 sene önce

  bundan 2 ay önce winner miner diye bir kripto para madenciliği diye nir siteye yıllık 3750 tl karşılığı aylık 725 tl alıcaz vaadiyle bir arkadsş vasıtasıyla girdim hatta o arkadaşımın abisi bitcoin danışmanlığı yapıyor hala da yapıyor ama ilk ay ödeme aldım ikinci ay siteye ulaşılamıyor kapanmış yani piyasadan para toplanıp kaçtılar sitede kiralık mış yani benim param gitti arkadaş vasıtasıyla güvenip girdim şimdi de borcunu ödemek için uğraşıyorum lanet olsun bu işlerde kimseye güvenim kalmadı şimdi kime şikayet edicen iz yok yol yok kimse inanıp bu işlere kalkışmasın benden tavsiye kime sorsam şikayet etsen de bir şey çıkmaz diyor olan benim parama oldu bu konuda bana yol gösterebilecek birisi varsa çok sevinirim belki ben paramı alamam ama en azından berilerinin canının benim gibi yanmasının önüne geçebilirim

  58
 • Ayşe Karanfiller
  1 sene önce

  CRYPTOGOLD şirketi ile gözü kapalı çalışabilirsiniz.Sonuçta bir Alman firması.Tam 1 yıldır bu şirketle devam ediyorum.Tabi aylık getiri Bitcoin değerine göre değişiklik göstermekte.

  42
  • mehmet yılmaz
   1 sene önce

   CRYPTOGOLD asla güvenmeyin profesyonel doldndırıcılarTR de kim size bunlarla ilgili bir vaad de bulbunursa e mail adresim yukarda yazın size ıspatları yollarım

   69
   • Mehmet kader
    10 ay önce

    Symn chain arjantin firması adi altinda bi firma ile ilgii yazdilar sizce dolandiricilar mi ?

    42