Bitcoin Yorum: Bitcoin Dolandırıcılığından Nasıl Uzak Durulur?

Bu yazıda okurlarımızın dikkat etmesi için en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini inceledik...
03:33
17 Haziran 2016
Okuma Süresi: 6 Dakika

Çoğu Bitcoin girişimi iyi niyetli bir şekilde kullanıcılarının hesaplarını veya fonlarını korumasına ve garanti altına almasına rağmen, Bitcoin ve kripto para dünyasında yer alan bir kısım girişimler tamamen dolandırıcılık üzerine kurulmuştur. Kullanıcıların internet üzerinde yer alan bu vahşi ortamda bilinçli olmaları çok önemlidir. Bitcoin yorumlarının da yer aldığı ve bitcoin sisteminin nasıl çalıştığı ve işleyişi konusunda bugüne kadar yazılmış en geniş kapsamlı Türkçe makaleye buradan göz atabilirsiniz.

Bitcoin Yorum

Öncelikle yazımıza bitcoin yorumlarımız ile başlayalım. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan Bitcoin ve kripto para sisteminde paranızın sahibi sadece sizsiniz ve üzerindeki kontrol de tamamen size ait. Bu kontrol bazen iyi bazen de kötü sonuçlar getirebiliyor. Kontrolün tamamen size ait olması demek tüm dış saldırılarla yüzleşeceğiniz anlamına geliyor. Örneğin bitcoin veya ripple cüzdanınıza bir saldırı olduğunda size yardım edecek ve kripto paranızı geri getirecek bir kurum veya şirket bulunmuyor. Bu durumun kötü yanı, eğer yeteri kadar bitcoin cüzdan güvenliğine önem veriyor ve  uzmanlar tarafından yapılan kripto paralardan örneğin güncel ripple yorum ve btc yorumlarını takip ediyorsanız pek endişe etmenize gerek yok. Güvenlikte önemli ve temel olan şey, şifrenizi ve bilgilerinizi paylaşmamanız ve bitcoin veya ripple gibi kripto para cüzdanının bulunduğu bilgisayarınıza veya cep telefonunuza bilmediğiniz ve güvenilir olmayan hiç bir şey indirmemenizdir.

Bitcoin Giriş

Bitcoin’e giriş yapmak için öncelikle sistemin çok iyi bilinmesi gerekir. Herhangi bir yatırım yapmadan önce ilk olarak bitcoin nedir ne değildir iyice araştırmak ve bitcoin felsefesinin kendi kişisel özelliklerinize veya yatırımcı profilinize uygun olup olmadığını ortaya koymak gerekir. Çünkü geleneksel sistemlerden çok farklı bir konuma sahip olan bitcoin ve daha genel ifadeyle kripto para sektöründe temelde merkezsiz yapılar söz konusudur. Para transferleri, ödemeler, genel rutinler hep kendi kontrolünüzde ve aracısız gerçekleşmektedir. Bu bağlamda geleneksel yapılardan olan örneğin bankalar gibi işlemleriniz için arayacağınız, soru sorabileceğiniz bir makam veya merci bulunmamaktadır. Herhangi bir sorunda sistemle baş başa kalacağınız için kripto para sistemini ve felsefesini çok iyi anlamak başlangıç için verilebilecek en iyi tavsiyedir. Bilgi edindikten sonra bitcoin ve diğer tüm kripto paralarda alım-satım yapabilmek için dünyanın en büyük işlem hacmine sahip global kripto para borsası Binance‘ye kayıt olarak bu platformu güvenle kullanabilirsiniz.

Uzmanların Bitcoin (BTC) Yorumları 

Bitcoin hakkında hemen herkes konuşabiliyor. Özellikle kendine uzman diyenler her şeyi söyleyebiliyor, kimleri doğruyken çoğunluğu ise yanıltan yorumlar yapmakta. Özellikle sosyal medyada onbinlerce takipçisi olan, kim ve ne olduğu bilinmeyen sayısız hesap var. Bu hesaplarda kendine bitcoin veya kripto para uzmanı(!) diyen kişiler ve gruplara dikkat etmek gerekir. Çünkü kendi yorumunu tarafsızca ve dürüst bir şekilde paylaşıyor olarak görünen kişiler sizi yanlış bir yatırıma yönlendirip birikimlerinizin kolayca erimesine yol açabilir. Sizi yönlendiren kişi aslında arka kapılar arkasında belirli bir şirket veya grup ile anlaşmış ve bundan kazanç elde etmeye çalışıyor olabilir. Bu nedenle masum ve dürüst görünen paylaşımlarda bile şüpheci olmak ve bir adım atmadan önce kendi araştırmanızı yapmak çok önemli hale geliyor..

Bitcoin Dolandırıcılığı

Yazımızda okurlarımızın dikkat etmesi için en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini inceleme çalışacağız. Unutmayın, bazı insanların gözü sadece sizin cebinizdeki parada. Bunu almak için size gerçekleşmesi imkansız vaatlerde bulunarak gözünüzü boyuyorlar. Kendinizi bu dolandırıcılardan koruyun.. Peki Bitcoin dolandırıcılık şekilleri nelerdir? Bitcoin dolandırıcılık faaliyetlerine bir bakalım..

Ponzi Şemaları

Bu zamana kadar ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının çoğu ponzi şeması altında yürütülen faaliyetlerden oluşuyor. Bu tür faaliyetlerde ön planda göz boyamak için hangi sistem getirilirse getirilsin arka planda mutlaka ref’li sisteme dayalı bir planlama yapılmıştır. Genellikle ilk giren kullanıcıların yeni müşteri getirdikçe gelirleri artar, sonradan girenler ise dolandırıldıklarının farkında olmadan bir hayali satın alır.

Ekseriyetle, az bir miktar bir parayla sisteme giriş ile birlikte yüksek gelir tabloları müşteriye sunulur. Müşteri yüksek kar beklentisiyle kendi ref’i ile daha fazla kişiyi çekmek için farkında olmadan dolandırıcılık reklamı yapar. Sonunda ise, sistem içinde yer alan kullanıcıların çok azı kar ederken, diğerleri hüsranla ellerindeki varlığı kaybeder. Bazı durumlarda ise ponzi girişimi ponzi olduğunu gizlemez, açıkça bu işi yaptıklarını ve yüksek kar marjları sunduklarını deklare ederler; fakat yine de hepsinin sonu sisteme giren kullanıcıların %90’ı için hüsranla biter. Ponzi girişimine dahil olmak zar atmaya benzer, bu sebeple uzak durulmalıdır.

Sahte Bulut Madencilik

Bu konu yine yaygın kullanılan dolandırıcılık faaliyetleri kapsamındadır. Bir bulut madencilik girişimi elinde hiç bir madencilik ekipmanı olmadan madencilik yaptığını duyurarak, müşteri çekmeye çalışır. Bu tür sistemlerde yine yüksek kar oranları sunulur ve kullanıcı aldatılmaya çalışılır. Şirket olmayan bir veri merkezi ve olmayan cihazlarla işlemci gücü satar veya kiralar, elinde sonsuz sayıda madencilik ekipmanı varmışcasına sürekli satar; fakat sonunda yine ponzi faaliyetlerinde olduğu gibi sistem çöker ve büyük çoğunluğun yatırımı ortadan kaybolur. Kullanıcı gerçek madencilik yapan şirketlerle sahtelerini ayırmalıdır ve farkına varmalıdır. Ayrıntılı inceleme için sitemizde yayınlanan bulut madencilikle ilgili bu makaleye göz atabilirsiniz.

Bitcoin Cüzdan Uygulamaları

Her kripto para kullanıcısı fonlarını güvenli bir şekilde depolamak, saklamak ve yeri geldiğinde kolayca kullanmak ister. Bu istek zaten kriptoların çıkış amacının başında gelir; kolay, basit ve güvenli kullanım. Son zamanlarda ortaya çıkan dolandırıcılık faaliyetleri arasında güvenilir olmayan Bitcoin cüzdan uygulamaları ve siteleri yer almaktadır. Güvenli saklama koşullarında ücretsiz bir şekilde kullanıcı fonlarını depolayacağını söyleyen bazı şirketlerin fonlarla birlikte ortadan kaybolduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu tür bir uygulamayı kullanmak için iyi araştırma yapılması gerekir, ayrıntılı inceleme için Bitcoin dünyasında dolandırıcılıktan nasıl uzak dururum adlı makaleye göz atılabilir. Şartlar ne olursa olsun yine de kripto paraları saklamanın en güvenilir yöntemi kendi bilgisayarınıza kuracağınız temel Bitcoin cüzdanı programıdır ve tüm sorumluluk kendinize aittir.

Kripto Para Borsaları

Özellikle 2014 yılında olağan dışı bir şekilde çok sayıda Bitcoin ve altcoin takas sitesi hack’lendiğini duyurarak kullanıcı fonlarıyla birlikte kepenklerini kapattı. Siteler saldırılarla birlikte cold storage’de saklanan kriptoları çaldırmış olsalar veya böyle bir yalan uydurup yatırımcı fonlarını kendileri çalmış olsalar da her iki durumda da kullanıcı yatırımını kaybeder. Bu nedenle yatırım yapılan kripto para borsası iyi seçilmelidir. Önünüze gelecek her siteye para gönderip al sat yapmak güvenli değildir. Detaylı araştırmak ve ince eleyip sık dokumak gerekir.

Phising (Oltalama)

Bu tür bir dolandırıcılık olayı belki de bilinmeden ve farkında olmadan yapılan, tuzağa düşmesi son derece kolay olan bir sahtekarlıktır. Dolandırıcılar kripto para platformları veya online oyun siteleri gibi çok kullanılan ve içerisinde kullanıcı fonlarının bulunduğu sitelerin benzerlerini üretirler. Hatta URL’leri bile neredeyse aynıdır, eğer kullanıcı farkında olmadan bu siteye kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaparsa, tüm bilgiler dolandırıcının eline geçer ve bir anda gerçek sitedeki hesabınızda yer alan fonlar ortadan kaybolabilir. Phising sitelere dikkat etmek gerekir. Konuyla ilgili önlem almak için önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
 • Hasan
  1 sene önce

  Boş konuşmuşsun seni dolandıran borsa sahibinden başkası olmaz sen şifreni verirsen dolandırmaya mahkümsün ha borsa seni tırtıklıyorsa bunu farkedemezsin bugün enbuyuk borsa binance bile herkesi yoluyorsa herkezler herşey yapar

  60
 • Sancak
  2 sene önce

  Vay vay vay beeeee

  113
 • Adem
  2 sene önce

  Bu sistemi denemek istiyorum

  144
 • berk eren
  3 sene önce

  Ünzile kaç Coin eder

  152