reklamı kapat

Uzak Durulması Gereken 5 Bitcoin Dolandırıcılık Faaliyeti

1 Ekim 2016
 • Levent KurtLevent Kurt

Çoğu Bitcoin girişimi iyi niyetli bir şekilde kullanıcılarının hesaplarını veya fonlarını korumasına ve garanti altına almasına rağmen, kripto para dünyasında yer alan bir kısım girişimler tamamen dolandırıcılık üzerine kurulmuştur. Kullanıcıların internet üzerinde yer alan bu vahşi ortamda bilinçli olmaları çok önemlidir. Bu nedenle, okurlarımızın dikkat etmesi için en çok kullanılan dolandırıcılık faaliyetlerini inceleme çalışacağız.

Unutmayın, bazı insanların gözü sadece sizin cebinizdeki parada. Bunu almak için size gerçekleşmesi imkansız vaatlerde bulunarak gözünüzü boyuyorlar. Kendinizi bu dolandırıcılardan koruyun..

1-Ponzi Şemaları

Bu zamana kadar ortaya çıkan dolandırıcılık olaylarının çoğu ponzi şeması altında yürütülen faaliyetlerden oluşuyor. Bu tür faaliyetlerde ön planda göz boyamak için hangi sistem getirilirse getirilsin arka planda mutlaka refli sisteme dayalı bir planlama yapılmıştır. Genellikle ilk giren kullanıcıların yeni müşteri getirdikçe gelirleri artar, sonradan girenler ise dolandırıldıklarının farkında olmadan bir hayali satın alır.


Ekseriyetle, az bir miktar bir parayla sisteme giriş ile birlikte yüksek gelir tabloları müşteriye sunulur. Müşteri yüksek kar beklentisiyle kendi refi ile daha fazla kişiyi çekmek için farkında olmadan dolandırıcılık reklamı yapar. Sonunda ise, sistem içinde yer alan kullanıcıların çok azı kar ederken, diğerleri hüsranla ellerindeki varlığı kaybeder. Bazı durumlarda ise ponzi girişimi ponzi olduğunu gizlemez, açıkça bu işi yaptıklarını ve yüksek kar marjları sunduklarını deklare ederler; fakat yine de hepsinin sonu sisteme giren kullanıcıların %90’ı için hüsranla biter. Ponzi girişimine dahil olmak zar atmaya benzer, bu sebeple uzak durulmalıdır.

2-Sahte Bulut Madencilik

Bu konu yine yaygın kullanılan dolandırıcılık faaliyetleri kapsamındadır. Bir bulut madencilik girişimi elinde hiç bir madencilik ekipmanı olmadan madencilik yaptığını duyurarak, müşteri çekmeye çalışır. Bu tür sistemlerde yine yüksek kar oranları sunulur ve kullanıcı aldatılmaya çalışılır. Şirket olmayan bir veri merkezi ve olmayan cihazlarla işlemci gücü satar veya kiralar, elinde sonsuz sayıda madencilik ekipmanı varmışcasına sürekli satar; fakat sonunda yine ponzi faaliyetlerinde olduğu gibi sistem çöker ve büyük çoğunluğun yatırımı ortadan kaybolur. Kullanıcı gerçek madencilik yapan şirketlerle sahtelerini ayırmalıdır ve farkına varmalıdır. Ayrıntılı inceleme için sitemizde yayınlanan bulut madencilikle ilgili bu makaleye göz atabilirsiniz.

3- Bitcoin Cüzdan Uygulamaları

Her kripto para kullanıcısı fonlarını güvenli bir şekilde depolamak, saklamak ve yeri geldiğinde kolayca kullanmak ister. Bu istek zaten kriptoların çıkış amacının başında gelir; kolay, basit ve güvenli kullanım. Son zamanlarda ortaya çıkan dolandırıcılık faaliyetleri arasında güvenilir olmayan Bitcoin cüzdan uygulamaları ve siteleri yer almaktadır. Güvenli saklama koşullarında ücretsiz bir şekilde kullanıcı fonlarını depolayacağını söyleyen bazı şirketlerin fonlarla birlikte ortadan kaybolduğu bilinmektedir. Bu nedenle, bu tür bir uygulamayı kullanmak için iyi araştırma yapılması gerekir, ayrıntılı inceleme için şu makaleye göz atılabilir. Şartlar ne olursa olsun yine de kripto paraları saklamanın en güvenilir yöntemi kendi bilgisayarınıza kuracağınız temel Bitcoin cüzdanı programıdır ve tüm sorumluluk kendinize aittir.

4- Exchange Siteleri

Özellikle 2014 yılında olağan dışı bir şekilde çok sayıda Bitcoin ve altcoin exchange sitesi hackendiğini duyurarak kullanıcı fonlarıyla birlikte kepenklerini kapattı. Siteler saldırılarla birlikte cold storege’de saklanan kriptoları çaldırmış olsalar, veya böyle bir yalan uydurup yatırımcı fonlarını kendileri çalmış olsalar, her iki durumda da kullanıcı yatırımını kaybeder. Bu nedenle yatırım yapılan exchange sitesi iyi seçilmelidir. Önünüze gelecek her siteye para gönderip al sat yapmak güvenli değildir. Detaylı araştırmak ve ince eleyip sık dokumak gerekir. Ayrıntılı inceleme için tıklayınız. 

5- Phising

Bu tür bir dolandırıcılık olayı belki de bilinmeden ve farkında olmadan yapılan, tuzağa düşmesi son derece kolay olan bir sahtekarlıktır. Dolandırıcılar exchange siteleri veya online bahis siteleri gibi çok kullanılan ve içerisinde kullanıcı fonlarının bulunduğu sitelerin benzerlerini üretirler. Hatta URL’leri bile neredeyse aynıdır, eğer kullanıcı farkında olmadan bu siteye username ve password ile giriş yaparsa, tüm bilgiler dolandırıcının eline geçer ve bir anda gerçek sitedeki hesabınızda yer alan fonlar ortadan kaybolur. Phising sitelere dikkat etmek gerekir. Konuyla ilgili önlem almak için önceki yazımızı okuyabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.


 • alperozdemir_54
  2 sene önce

  buraya bir dönem reklamını yaptığınız sportarb sitesinide ekleyin milletin dolandırılmasına bilerek yada bilmeyerek aracılık ettiniz bari tanıtımı sayfadan kaldıracağınıza böyle bir şey yaptık bilmiyorduk diye yazın az etik olun

  37
 • ilanver24h
  2 sene önce

  http://btcbank.io/ bitcoin dolandırıcı sitesi dikkat edin.

  37
 • Hızır PEKAĞAÇ
  2 sene önce

  Hocam peki bu işe neden Denizcilk ( PHISHING )deniyor?

  36
  • Onur Atam
   Onur Atam
   2 sene önce
   37
   • Hızır PEKAĞAÇ
    2 sene önce

    Teşekkürler

    31
    • Mustafa
     1 sene önce

     Btc-investment.net.yatırım..sirketi Alman sorvir lı, bitcoin,ve eteryum,la, çalışıyor acaba bu sirketle.bir mumalati olan varmı tşkler

     22
 • Bedia Tomris Balkan
  3 sene önce

  Bende fazlasıyla araştırma yaptım.Burda öncelikle göz önünde bulundurulması gereken konu kripto parayı üreten madencilik araştırması yani şirket mi değil mi? neler yapmış ,ne hızla büyüyor,ne kadar yasal?temsilcilik yaptığı ülkenin mevzuatlarına ne kadar uyumlu çalışıyor?

  38
 • ozkanoz
  3 sene önce

  Coinspace hakkinda bilgi verebilir misiniz.

  37
  • SahinAksaka
   3 sene önce

   Ozkan bey coinspace bahsedilene dahil değil bende uzun bir araştırma yaptım.Bilgi sahibi olmak cok zor olmadı.Ama piyasa buyuk ve suistimale açık yazan arkadaşın ellerine sağlık gerçek manada bilgilendirici bir yazı

   36