X


Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanır? Ripple Davasındaki Son Durum!

XRP yatırımcılarının artık sabrı taşıyor, SEC davası ne zaman bitecek? Ripple davası neden uzuyor?
20:32
17 Ocak 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bir yılı aşkın süredir devam eden SEC ve Ripple savaşı XRP yatırımcılarını son derece olumsuz etkiledi. Fiyat 2018 yılında gördüğü 3 dolar seviyelerine bugüne kadar yaklaşamadı. Elbette bunda geçtiğimiz yıllarda yaşanan düşüş döneminin etkisi büyük. Ancak XRP yatırımcıları 2021 yılında yaşanan altcoin boğasında bile 2018 fiyatına göre maliyetini yakalayamadı.

Ripple Davası Ne Zaman Sonuçlanır?

Tanınmış XRP destekçisi @XRPcryptowolf, ABD Blockchain Derneği’ndeki politika şefi Jake Chervinsky’nin yakın tarihli bir tweetine atıfta bulunarak, Ripple Labs ve tüm XRP Ordusunun “SEC’e kariyerlerinin en zorlu mücadelesini verdiğini” belirtti.

Ripple, SEC’e Elon Musk’tan daha sert karşılık veriyor”

Geçmişteki diğer kripto şirketleri ve Tesla yakın zamanda bazı malları için Dogecoin ödemelerini entegre eden, dünyanın en zengin insanı olan Tesla CEO’su Elon Musk da dahil olmak üzere tamamı SEC ile uzlaşma yoluna gitti. SEC tarafından daha önce dava edilen şirketler Block.One, Kik, Virgin Capital kripto fonunun kurucusu Stefan Qin ve ayrıca John McAfee de var.

Yukarıda bahsedildiği gibi, Eylül 2018’de düzenleyici kurum, “Tesla‘yı 420 dolardan özel olarak almayı düşünüyorum. Finansman sağlandı” tweet’i attığı için Elon Musk‘a dava bile açtı. SEC bu ifadeyi “yanlış ve yanıltıcı” olarak nitelendirdi.

Geçen yıl ağustos ayında ajans, CEO Brian Armstrong liderliğindeki en büyük ABD merkezli (ve yalnızca halka açık) kripto borsası Coinbase’e dava açmakla da tehdit etti. Coinbase, USDC stabilcoini kullanacak bir kripto kredi platformu başlatmak üzereydi. SEC, şirketi menkul kıymetler konusunda dava açmakla tehdit etti. Bundan sonra Coinbase, Lend özelliğini başlatma planlarını rafa kaldırmak zorunda kaldı.

Fakat Ripple yönetimi bir uzlaşmadan daha çok zafere odaklanıyor. Belki de bakış açıları bu şekilde olsaydı davanın bu kadar sürmemesi de gerekirdi. Davanın bu yıl da devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor. İki tarafın da süreci bir ölüm/kalım meselesi olarak görmesi daha hararetli tartışmalara şahit olacağımız anlamını taşıyor.

Ripple Davasındaki Son Durum!

ABD Sulh Hakimi Sarah Netburn, SEC‘e, kurumun eski direktörü Hinman tarafından yazılan mektubun taslağını teslim etmesini emretti ve bu mektupta Ethereum’un bir menkul kıymet olarak nitelendirilip nitelendirilmemesi detayı bulunuyor. 2018 yılında yaptığı bir konuşmada Hinman, Ethereum’un sonuçta bir menkul kıymet olmadığını belirtmişti. SEC’in, SEC toplantılarından ve ajansa ait olmayan üçüncü şahıslardan alınan notlarla birlikte mektubu getirmesi bekleniyor.

Bu, Ripple avukatlarının SEC’in neden Ethereum ve Bitcoin’e menkul kıymet olmama statüsü verdiğini, ancak XRP ile bir şeylerin farklı olduğu konusunda ısrar ettiğini bulmaya yönelik son çabalarının sonucudur.

Birçok XRP destekçisi, şimdiye kadar bu yasal savaşta SEC karşısında bunu büyük bir Ripple zaferi olarak görüyor.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar