X


Geleceğin Meslekleri: Kripto Paralara İlginiz Varsa Bu Meslekler Tam Size Göre!

Kripto para sektörünün gelişmesi ile birlikte yeni meslekler ve var olan mesleklerin kripto uzmanlıkları da hayatımıza girdi.
19:33
17 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para birimleri ve kripto para birimleri ile ilgili sektörler gelişmeye devam ettikçe bu alanlarda çalışacak kişi arayışı da her geçen artıyor. Ekosistem henüz çok yeni olduğu için profesyonel ve uzman isimler bulmak zaman zaman zor olabiliyor. Dolayısıyla bu alanlarda kendini yetiştiren ve uzmanlaşan kişilerin deyim yerindeyse aranan elemanlar olacakları düşünülüyor. Peki, kripto para birimi sektöründe çalışmak istiyorsanız neler yapabilirsiniz, kripto para birimleri hangi meslekleri hayatımıza soktu?

  • Blockchain Tasarımcısı: Tasarım her alanda her zaman en çok dikkat edilen alanlardan biri. Şu anda blockchain teknolojisi çok fazla alanda kullanılıyor ancak bu noktada blockchan tasarımı konusunda uzman isimlere hala ihtiyaç olduğu görülüyor. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, blok zinciri çözümlerinin kullanıcı arayüzü ve tasarımı üzerine faaliyetlerini sürdürecek.
  • Blockchain Geliştirici: Tıpkı tasarımda olduğu gibi bu alan da özellikle web sektörünün vazgeçilmesi. Dolayısıyla blockchain’i kendi işlerinde kullanmak isteyen kişiler, blockchain geliştirme konusunda uzman isimlere ihtiyaç duyuyorlar. Eğer bir Blockchain geliştiricisi olmak istiyorsanız birçok programlama dilini bilmeniz ve bunu etkin bir şekilde kullanabiliyor olmanız gerekiyor.

  • Blockchain ve Kripto Para Avukatı: Avukatlar çoğu zaman kişilerin hayatını kurtarıyor. Henüz net bir yasal çerçevesi olmayan blockchain ve kripto para ekosisteminde de şimdiden avukatlara ihtiyaç oluyor. Bu yeni ekosistem gelişmeye devam ettikçe sektörde uzmanlık sağlamış olan avukatlara daha çok ihtiyaç olacak gibi görünüyor.
  • Veri Bilimcisi: Veri bilimi halihazırda kullanılıyor olsa da aslında geçmişi çok uzun değil. Ama kripto para birimleri ve blockchain ile birlikte veri biliminin önemi artacak gibi görünüyor. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler işlem verilerini, ilgili kişilerin kullanımı için hazırlamalı. Güçlü analitik beceriler ise bu sektörde çalışmak isteyen kişinin sahip olması gereken en önemli yetenek gibi görünüyor.
  • Finansal Analist: Aslında kripto para birimlerini yakında takip ediyorsanız sürekli analistlerle karşılaşıyor olmanız gerek. Ancak burada bahsedilen daha profesyonel bir iş. Bu alanda çalışmak isteyen kişiler, kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyen özel firmalar ve bireylerle çalışacak. Ayrıca profesyonel bir finansal analistin, finans diplomasına ve ilgili yasal belgelere de sahip olması gerekiyor.
  • Makine Öğrenimi Uzmanı ya da Mühendisi: Makine öğrenimi ileride her alanda olduğu kripto para alanında da vazgeçilmez olacak. Hatta şimdide kripto para birimi şirketlerinin bazıları makine öğrenimini kullanıyor. Dolayısıyla bu alanda uzmanlaşan kişilere ileride çok daha fazla ihtiyaç olacağı düşünülüyor. Bu noktada eğer bu sektörde çalışmak istiyorsanız bilgisayar bilimlerinden diplomanız olması ve pek çok programlama dilini bilmeniz gerekecek.

  • Teknik Yazar: Kripto para birimlerini incelerken whitepaper’lara ya da lightpaper’lara denk gelmişsinizdir. Bu noktada firmalar, kripto para projesinin neyi hedeflediğini, teknik göstergelerini, ekiplerini ve gelecek planlarını bu belgeler ile kullanıcılara anlatıyor. Dolayısıyla bu belgelerin oluşturulması büyük önem taşıyor. İleride bu işlerin teknik yazarlar tarafından yürütüleceği düşünülüyor.
  • Yazar – Gazeteci: Eğer halihazırda herkesin dikkatini çekmiş bir sektör varsa bu sektör ile ilgili haberleri paylaşacak, düşüncelerini aktaracak ve halkı bilgilendirecek kişilere de ihtiyaç var. Eğer piyasa takibi yapabiliyorsanız, kripto para birimleri ile ilgili her şeye ilginiz varsa ve kaleminize de güveniyorsanız bir yazar ya da editör olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra muhtemelen gelecekte kripto para birimleri ve blockchain ile ilgili pek çok meslek ortaya çıkacak. Örneğin; NFT ve metaverse alanının gelişmesi beraberinde yeni meslekleri getirmeye başladı bile. Özellikle genç okurlarımız bu meslekler üzerine uzmanlaşarak şimdiden gelecekte kendilerine yer edinebilirler.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar