X


Metaverse Arsa Fiyatları Ne Kadar? En İyi Metaverse Coinler!

Metaverse arsası nasıl alınır? Metaverse arsa fiyatları ne kadar? Türkler hangi projelere yoğun ilgi gösteriyor?
22:05
17 Ocak 2022
Okuma Süresi: 4 Dakika

Bugünlerde hiç kripto paralarla tanışmamış insanların bile meşgul olduğu “metaverse” konusunu ele alacağız. Metaverse arsa fiyatları ne kadar, yaptığınız yatırımın iyi bir getirisi olur mu? Tüm bu konuları işleyeceğimiz yazımızda en fazla tercih edilen metaverse coinleri de sizlerle paylaşacağız.

Metaverse Arsa Fiyatları Ne Kadar?

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Facebook’un “Meta” ismiyle yeniden markalaşması yeni bir dönemi başlattı. Herkes yakın gelecekte “metaverse” kavramını ve bu alanda faaliyet gösteren şirketlerin daha popüler olacağını biliyor. Manav, bakkal, kasap herkes bu yeni trendin kendilerine nasıl maddi kazanç getirebileceğini araştırıyor.

Metaverse arsası almak veya metaverse yatırımı yapmak bugünlerde kulağa fazlasıyla havalı geliyor. Birbirinden farklı platformlarda çeşit çeşit metaverse arsaları almak mümkün ancak bu yatırımların hepsi 1940’larda İstanbul’un merkezinden tarla almayla aynı anlamı taşımıyor. Yani yaptığınız yatırımların sermayenizi yiyip bitirme ihtimali de bulunuyor.

Peki Nerden, Kaç Paraya Metaverse Arsası Alınır?

Öncelikle sarı site üzerinden alım yapmanın ciddi riskleri olduğunu hatırlatalım. Gerçekten sektöre hakim yatırımcılar ellerindeki metaverse arsalarını yine onlara özel olan pazaryerlerinde satışa çıkarıyor. Konuya uzaktan yakından aşina olmayanlar ise bir şekilde “metaverse arsası” dedikleri “şeyleri” ilan siteleri üzerinden satmaya çalışıyor. Kasıtlı olarak “şey” diyorum çünkü ilanlardaki “şeylerin” metaverse ile alakası olmadığı kesindir.

Decentraland

Samsung ilk metaverse mağazasını burada açıyor. Decentraland gerçekten metaverse kavramına uyan bir projedir. Birçok büyük şirketin Decentraland ile direkt ya da dolaylı ilişkisi bulunuyor ilerleyen süreçte daha fazla kurumsal marka metaverse’e Decentraland aracılığıyla adım atabilir.

Peki arsa fiyatları ne kadar? Decentraland çok yeni bir proje değil yani oldukça fazla erken dönem yatırımcısı bulunuyor. Bugüne kadar ciddi miktarda arsa satışı oldu ve satışlar devam ediyor. Dünyanın en fazla işlem hacmine sahip NFT pazaryeri OpenSea üzerinden 4,53 ETH taban fiyatla Decentraland metaverse arsası satın alabilirsiniz. Yani yazı hazırlandığı sırada 14.500 dolar yaklaşık fiyattan arsaların satışı başlıyor. Bugüne kadar Decentraland metaverse arsaları 821 milyon doların üzerinde hacim oluşturdu.

Yukardaki görselde son 5 saat içindeki satışları görüyorsunuz. Dolar karşılıkları da kripto fiyatlarının hemen altında yazıyor.

The Sandbox

En popüler gerçek metaverse projelerinden biri de The Sandbox’tır. Skybound Entertainment, Ubisoft ve SoftBank gibi birçok şirket tercihini ondan yana kullandı. Bunun taban fiyatı (sektördeki terim floor price) 3,6 ETH’dir.

Yine yukarıdaki görselde son 2 saat içinde yapılan satışlar bulunuyor. En düşük 11.694 dolardan metaverse arsası (LAND) satışı olmuş.

Somnium Space VR

Daha az popüler ve ilk iki projeye göre metaverse arsa fiyatları daha uygun olan Somnium Space VR ile devam edelim. Taban fiyatı 0,88 ETH yani 3.600 (yazı hazırlandığı sırada) dolardır.

Yukarıda son satışların fiyatlarını görüyorsunuz.

Axie Infinity

İlk iki metaverse projesi kadar popülerdir ve yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor.

Yazı hazırlanırken Axie Infinity pazaryerinde satılır 861 metaverse arsası bulunuyor. Bunların en düşüğü 9.900 dolar civarındayken fiyatı yüzbinlerce doları aşan arsalar da mevcut.

İstanbul’da Metaverse Arsası Satın Almak

Evet en önemli konulardan birine nihayet geldik. Sevgili okurlar “metaverse” yeni bir dünyanın inşa edilmesi ve gerçek dünyadan sıyrılıp burayla etkileşime geçilmesini hedefler. En azından temel felsefesi bu mantığa yakındır. Fakat bugünlerde İstanbul Sarayburnu metaverse arsa, Antalya bölgesi otele uygun metaverse arsa tarzında enteresan ilanlarla karşılaşıyoruz. Hatta bu satışları yapanların bir kısmı gerçekten ev, arsa alıp satan emlakçılardan oluşuyor.

Var olan bir dünyayı parselleyip satma yetkisi kimsede yok. Google haritaların farklı bir versiyonunu internet sitesine entegre ederek koordinat ile satış yapan projelerden ciddi zarar görebilirsiniz. Bu projelerin ne gibi bir değer üretmesini bekleyebiliriz? Var olan dünyadaki stadyumları, otelleri kendi internet sitesi üzerinden satışa çıkaran ve “metaverse arsası satıyoruz” diyen projelere sizce nasıl yaklaşmalıyız? İşin en üzücü kısmı ise bu projelerin en büyük yatırımcılarının Türkler olmasıdır. The Sandbox, Axie Infinity veya Decentraland gibi projelerin en büyük yatırımcıları maalesef Türkler değil. Ancak bu şüpheli girişimlere en fazla parayı Türk vatandaşları sokuyor. İstatistiklere göre Türklerin toplam yatırımcılar içindeki oranı %90’ı aşmış. Bundan birkaç ay sonra “1940’larda İstanbul’un merkezinden tarla” aldım çok değerlenecek diyerek yatırım yaptığınız projelerin size ciddi zararlar getirdiğine şahit olabilirsiniz.

En İyi Metaverse Coinler!

Eğer gerçekten kayda değer projelerde metaverse arsası alacak bütçeniz yoksa, ne olduğu belirsiz girişimlerden “metaverse arsası” almak yerine gerçek projelerin yerel tokenlerine yatırım yapabilirsiniz. Metaverse odaklı kripto para projelerinin bugün ki toplam piyasa değeri 32,2 milyar doların üzerindedir. Günlük işlem hacmi ise 3,3 milyar dolar seviyelerinde bulunuyor.

Decentraland (MANA)

Toplam token arzı 2 milyar 193 milyon dolaylarındadır. Yazı hazırlandığı sırada 2,91 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Kasım ayı sonunda 5 doların üzerine kadar çıktı.

Piyasa değeri halen 5,3 milyar dolar seviyelerinde ve bu rakam onu piyasa değeri açısından en büyük metaverse kripto parası yapıyor.

Axie Infinity (AXS)

Hali hazırda 77,8 dolardan alıcı buluyor. Toplam piyasa değeri 4,7 milyar dolar seviyelerindedir. Kasım başında 150 dolar seviyelerinden işlem görüyordu. Bitcoin’in yaşadığı büyük düşüş onun da fiyatını negatif etkiledi.

The Sandbox (SAND)

En popüler üçüncü metaverse kripto parasıdır. Yazı hazırlandığı sırada 4,61 dolardan alıcı buluyor. Toplam piyasa değeri 4,2 milyar dolar seviyelerindedir. Geçtiğimiz yılın Kasım sonunda 8 doların üzerinde bir fiyatla alıcı buluyordu.

Bunlar en popülerleridir, bunların dışında 170’i aşkın metaverse kripto parası bulunuyor. Saydığımız üç altcoini Binance üzerinden alabilirsiniz. Ancak hep hatırlattığımız gibi kripto paralar ciddi risk içeren yatırımlardır.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar