X

PayPal Ekosistemi İkiye Böldü: Bu Adım İyi Mi Oldu, Kötü Mü?

Bazı isimler PayPal’ın kripto para adımından memnun değil gibi görünüyor.
13:29
23 Ekim 2020

Kripto para ekosisteminde son zamanların en çok konuşulan isminin PayPal olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. PayPal’ın kripto para işlemlerine izin vereceğinin resmi olarak açıklanmasının ardından lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 2020’nin en yüksek seviyesini gördü ve 13.200 doların üzerine çıktı.

Arka Arkaya Gelen Büyük Hamleler

PayPal’ın kripto duyurusu, başka bir ödeme devi olan Square’in varlıklarının yaklaşık %1’ini Bitcoin’e yatırarak kendi Bitcoin yatırımını açıklamasından iki hafta sonra geldi. Dolayısıyla iki hafta içinde Bitcoin’de gözle görülür artışlar yaşandı. Hatta son bir haftalık dönemde BTC2nin %15’in üzerinde artış sergilediğini görüyoruz.

Amun AG’de bir araştırmacı olan Lanre Jonathan Ige’ye göre, büyük ölçekli yatırımların devam eden eğilimi, kurumsal ilgiyi Bitcoin’e taşımada büyük rol oynayacak. Bununla birlikte PayPal’ın, Bitcoin’e ve kripto para birimlerine olan ilgiyi arttırmada MicroStrategy ve Square’den daha etkili olabileceği düşünülüyor.Çünkü PayPal neredeyse dünyanın her yerinde kullanılan bir ödeme çözümü ve çok büyük bir kullanıcı kitlesi bulunuyor.

Bunlara ek olarak Glassnode’dan gelen verilere göre, Bitcoin şu anda 187 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bu rakam etkileyici olsa da kripto analisti Willy Woo, PayPal’ın 487 milyon kullanıcısına kıyasla bunun sönük kaldığını belirtti.

Şu an için sadece PayPal üzerinden Bitcoin satın almak, satmak ve saklamak mümkün olsa da şirket, 2021’de kripto para ödeme ve transferlerini de ekleyeceğini duyurdu. Bu gerçekleştiğinde, Bitcoin’in bir ödeme ve havale mekanizması olarak itibarı daha da güçlenebilir.

Yapılan tahminlere göre tüm bu aşamalar gerçekleştiğinde ve büyük yatırımların da etkisiyle Bitcoin’in kullanıcı sayısı önümüzdeki aylarda 3 katına çıkabilir.

Herkes Memnun Değil

PayPal’ın kripto para açıklaması yukarıdaki gibi birçok sebep dolayısıyla ekosistemin çoğunu mutlu etmiş olsa da bazı isimler aynı hissiyatı paylaşmıyor gibi görünüyor.

Örneğin; Trezor’ın arkasındaki isim SatoshiLabs’ın açıklamalarına göre PayPal’ın kripto para işlemlerine izin vermesi, kripto para birimlerini doğasına ters bir durum oluşturacak. Yapılan açıklamalarda, “PayPal ile milyonlarca yeni üye Bitcoin’e dahil edilirse, deneyimlerini tehlikeye atan ve kripto para biriminin temel ilkelerini baltalayan çok ciddi bir bilgi boşluğu oluşacak.” ifadeleri kullanılıyor.

SatoshiLabs buradaki açıklamalarını, “sizin anahtarınız değilse sizin kriptonuz” değil argümanına dayandırıyor ve “Hiç kimse, tamamen üçüncü bir şahıs tarafından sahip olunan paranın kendisine ait olduğunu düşünmemelidir. Zaman zaman borsalar kullanıcı fonlarını kaybetti ve çoğu zaman geri dönüşü olmadı.” ifadelerini kullanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar