Moonriver Coin Nedir?

Moonriver'ın Polkadot'taki Moonbeam için "canary ağı" olarak işlev görmesi amaçlanıyor.
14:23
8 Kasım 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Moonriver, Kusama’da Ethereum uyumlu, akıllı sözleşme parachaindir. Kalıcı olarak teşvik edilen bir canary ağı sağlayacağı Moonbeam’e eşlik eden bir ağ olması amaçlanmıştır. Yeni kod, gerçek ekonomik koşullar altında test edilip doğrulanabileceği Moonriver’a gönderilecek. Doğrulandığında ise aynı kod Polkadot’taki Moonbeam’e gönderilecek.

Bunu tam bir EVM uygulaması, Web3 uyumlu bir API ve Moonriver’ı mevcut Ethereum ağlarına bağlayan köprüler sağlayarak yapar.

Moonriver (MOVR) Nedir?

Merkezi olmayan bir akıllı sözleşme platformu olarak Moonriver, çalışması için bir yardımcı program token’ı kullanıyor. MOVR, Moonriver’ın tasarımının merkezinde yer alır ve temel işlevsellikten ödün vermeden kaldırılamaz. Moonriver token’ı kullanım durumları şu şekilde sıralanabilir:

  • Akıllı sözleşmeleri işlem ücretlerinin desteklenmesi
  • Platformun üzerinde çalışabileceği merkezi olmayan bir düğüm altyapısının oluşturulması konusunda teşvik etmek ve mekaniği güçlendirmek
  • Referandum önermek, konsey üyelerini seçmek, oy kullanmak vb. dahil olmak üzere zincir üstü yönetişim mekanizmasını kolaylaştırmak.
  • Ağ işlem ücretlerinin ödenmesi

Bunlara ek olarak Moonriver, geliştiricilerin Ethereum dapp’lerini minimum sürtünme ile bir substrate ortamında yeniden dağıtmalarına olanak tanıyan akıllı bir sözleşme platformu olarak çalışmak üzere tasarlanmıştır. Bu, Ethereum dapp’lerine güç sağlayan akıllı sözleşmelerin Karura ağı için yeniden yazılmasına veya yeniden yapılandırılmasına gerek olmayacağı anlamına gelir. Substrate, Kusama ve Polkadot ağlarında çalışabilen yeni blok zincirleri ve blok zinciri uygulamaları oluşturmaya yönelik bir çerçevedir.

Moonriver’ın Polkadot’taki Moonbeam için “canary ağı” olarak işlev görmesi amaçlanıyor; bu, yeni kodun Moonbeam’e gönderilmeden önce gerçek ekonomik koşullar altında test edilip doğrulanabileceği Moonriver’a gönderileceği anlamına geliyor.

Moonriver’ın yerel kripto para birimi MOVR, Moonriver ağının korunmasında ve işletilmesinde önemli bir rol oynamalıdır. İşlem ücretlerini ödemek, akıllı sözleşme yürütmesini desteklemek, ağı desteklemek için bloklar üretmeye teşvik etmek ve Moonriver’ın zincir üstü yönetişim mekanizmasını kolaylaştırmak için kullanılması bekleniyor.

MOVR’nin, Kusama’nın kripto para birimi olan KSM’yi kullanan topluluk üyelerine, Parachain Müzayede adı verilen bir süreçte Kusama’da bir parachain olarak yayınlanması için oy kullanması bekleniyor.

MOVR Coin Yorum

Özellikle Binance listelenmesi ile dikkatleri üzerine çeken MOVR coin, hem arkasındaki bulunan platform hem de birlikte çalıştığı platformlar sebebiyle güvenilir olarak değerlendiriliyor. Ancak bunlara ek olarak yatırımcılar şu an için MOVR’yi yakından takip ediyor ve temkinli bir şekilde işlemlerini sürdürüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 407 USD ile işlem gören Moonriver coin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.006185 BTC ile işlem görüyor. Moonriver coin’in 8 Kasım 2021’de 495 dolar ile en yüksek seviyeyi ve 27 Ağustos 2021’de de en dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Moonriver coin toplam arzının 10,000,000 MOVR Coin olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Moonriver Coin Nasıl Alınır?

MOVR Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

MOVR Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından MOVR Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), BUSD, Binance Coin (BNB) ve Tether (USDT) alarak MOVR işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar