X


Milyar Dolarlık Şirketle Dev Borsa Kripto Para ETF’i Başlatacak İddiaları!

Dev kripto para borsası Coinbase ile milyar dolarlık yatırım şirketi Blackrock'ın kripto para ETF'leri üzerine görüştüğü iddia ediliyor.
07:00
7 Eylül 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’li düzenleyici kuruluş SEC’e yeni bir komisyon üyesinin atanacağı iddiası Bitcoin ETF konusunu yeniden kripto severlerin gündemine getirmişti. Yakın geçmişte ileri sürdüğü çarpıcı iddialarla dikkat çeken haber ajansı Business Insider, ETF konusuna yeni bir bakış daha getirdi. Ajansın yeni iddiasına göre ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, dünyaca ünlü Wall Street şirketi Blackrock’ın da desteğiyle bir kripto para ETF’i başlatmayı planlıyor.

İddialara konu olan şirket Blackrock geçmişte de kripto para topluluğunun gündemine gelmişti. Toplamda 6 trilyon dolarlık varlığı yönettiği ifade edilen Blackrock kripto severleri heyecanlandırmayı her zaman başaracak cinsten bir şirket. Business Insider’ın haberinde Coinbase’in Blackrock’ın Blockchain çalışma grubuyla irtibat halinde olduğu iddia ediliyor. Habere kaynak olaraksa “konuya yakın isimler” gösteriliyor.

Haberde bahsedilen ETF’lerin bireysel yatırımcıları kripto para piyasasına çekmeyi hedeflediği belirtiliyor. Öte yandan Coinbase ile Blackrock arasında gerçekleştiği iddia edilen görüşmelerin tek seferlik bir şey mi yoksa devam eden bir süreç mi olduğu net bir şekilde ifade edilmemiş.

ABD’nin en büyük kripto para borsası Coinbase şirketin çalışmalarına aktif bir şekilde devam ettiği ve ekosisteme faydalı işler ortaya koyduğu biliniyor. Şirket bir kripto indeks fonu başlatarak yeni kurumsal yatırımcıların bu alana girmesine olanak sağlamayı planladığını duyurmuştu.

Bitcoin ETF’lerinin bitmeyen tartışmaları ise devam ediyor. SEC son olarak 9 farklı ETF başvurusunu reddettiğini duyurmuştu ancak piyasa bu durumu oldukça normal karşılamıştı. SEC daha sonra bu red kararının yeniden inceleneceğini belirtmişti. Bu süreç ise halen devam ediyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar