X


Şok İddia: “Ethereum Vadeli İşlemleri Geliyor!”

BusinessInsider'ın haberine göre CBOE bu yılın sonuna kadar ETH vadeli işlemlerini başlatacak. İddilar gerçekleşirse kripto para piyasasında yeni bir boğa trendi hakim olabilir.
08:00
31 Ağustos 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Birçok piyasa uzmanına göre Bitcoin vadeli işlemlerinin başlatılması kripto para piyasası için yeni bir dönemi başlattı. Kimileri bu gelişmeyi olumlu bir şekilde yorumlasa da toplulukta BTC vadeli işlemlerini eleştiren bir kesimin olduğunu da yadsıyamayız. Altcoin vadeli işlemleri de kullanıcılar arasında sıkça tartışılan konular arasında yer alıyor.

Chicago Opsiyon Borsası Kurulu (CBOE) tarihteki ilk Bitcoin vadeli işlemlerini başlatan borsa olarak biliniyor. Borsa şimdi de Ethereum (ETH) vadeli işlemleriyle gündeme geldi. Piyasadaki ikinci en büyük değerê sahip kripto para Ethereum’un vadeli işlemlerinin 2018 yılının başında başlatılabileceği ifade ediliyor. Business Insider tarafından gündeme getirilen bu haber “duruma aşina kişilerin” iddialarına dayandırılmış.

Vadeli işlemler bilindiği üzere yatırımcılara bir varlığın fiyatı hakkında tahminde bulunabilme imkanı tanıyor. Bu finansal araçlar Bitcoin’in geçtiğimiz aralık ayında fiyatını şimdiye nazaran oldukça yüksek bir değere taşıyarak tüm zamanlar rekoru kırmasına yol açmıştı. Ethereum vadeli işlemlerinin başlatılması durumunda benzer gelişmelerin yaşanabileceği ihtimali piyasanın dikkatinden kaçmıyor.

Ethereum vadeli işlemlerinin ABD’li yetkililer tarafından düzenlenen bir borsada başlatılması Ethereum’un olgunlaşması için de bir kilometre taşı olabilir. Söz konusu finansal işlemlerin başlatılması ETH’nin daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını, hatta gelecekte ETF’lerinin başlatılmasını sağlayabilir.

Bir kripto para teknoloji firması SFOX’un geliştirme bölümü başkanı Danny Kim bu iddialara yönelik şu ifadeleri kaydetti:

CBOE’nin teklifi kripto para kullanıcılarının Ethereum’da hem uzun hem kısa vadeli pozisyonlar almasını sağlayabilir. Bu gelişme yeni bir varlık sınıfının kabul edilmesi sürecinde atılmış önemli bir adımdır. İnanıyorum ki bununla beraber yeni yatırım fırsatları doğacak ve bu durum kripto paraları ayı piyasasında çıkaracak, durumu tam tersine yani bir boğa piyasasına döndürecek.

Bilindiği üzere CBOE başkanı geçmişte kripto paralara yönelik yeni ürünlerin başlatılacağının sinyalini vermişti. CBOE platformunun lider altcoin’e yönelik vadeli işlemleri başlatması Business Insider’a göre oldukça yakın. CME’den Ethereum vadeli işlemlerine ilişkin gelen haberler ise o kadar olumlu değil.

Kaynak: BusinessInsider

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar