X


SEC’e Atanacak Yeni Komisyonerle Bitcoin ETF’leri Onaylanabilir Mi?

SEC'e yeni bir komisyoner atanması gündemde. Yeni komisyoner adayı kripto paralara oldukça sıcak bakıyor.
17:00
6 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Donald Trump ABD’deki kurumlar üzerindeki etkisini artırırken Bitcoin ETF’lerinin kabul edilme olasılığı artıyor. SEC’e komisyon olması muhtemel en son adayın Elad Roisman olması oyunun gidişatını değiştirebilir.

Winklevoss’ların ETF başvurusu 3’e karşı 1 oyla reddedilmişti. Tek olumlu oyun sahibi, kripto para dünyasında “Kripto Anne” olarak anılan komisyoner Hester Peirce idi. Roisman’ın da Peirce kadar tecrübeli olduğu biliniyor; zira kendisi Senato Bankacılık Komitesi Baş Danışmanı ve finansal teknoloji alanında inovasyonları destekleyen komisyoner Daniel Gallagher’dan eğitim aldı. Roisman geçmişte şu sözleri sarf etmişti:

Şayet kitabın kurallarını biliyorsa, SEC’in kurallara göre oynaması önemli. Bizim piyasalarımızda kötü adamlara yer yok.

Aynı zamanda SEC’e verdiği demeçte şöyle konuştu:

SEC, kurallarını, düzenlemelerini ve kılavuzlarını; misyonunu gerçekleştirmeye elverişli hale getirecek şekilde yeniden gözden geçirmelidir. Bunun en çok veri koruması, siber güvenlik, yeni ortaya çıkan yatırımlar ve ICO ve Blockchain gibi teknolojiler alanında geçerli olduğu görülüyor. SEC’in bu yeni meseleleri adil ve şeffaf bir şekilde ele alması çok önemli. Ve piyasalarla yatırımcılara kesinlik ve açıklık sunması…

Bu sözler Peirce’ın sözleriyle paralellik gösteriyor. Peirce Winklevoss başvurusunun reddinin ardından SEC’in 1994 Yasasına göre ETF başvurusunun onaylanması gerektiğini savunmuştu.

Kara Stein’in aralık ayında ayrılacak olmasının ardından SEC’te ETF ve kripto para karşıtı olarak yalnızca Robert Jackson Jr. kalacak. Bu durumda her şey SEC başkanı Jay Clayton’a bakıyor. Clayton’ın kripto para düzenlemelerindeki “ılımlı” tavrı SolidX ETF kararının olumlu çıkmasına sebep olabilir.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar