X


Bitcoin Balinaları Piyasadan Çekiliyor Mu?

Bitcoin balinaları ellerindeki BTC'leri bir anda satıp piyasadan çekilmeye mi başlıyor?
16:00
6 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Toplam kripto para piyasası geçtiğimiz haftadan bu yana 38 milyar dolar kaybetti.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin 7.500 dolar seviyelerinde seyrederken piyasa kapitalizasyonu 239 milyar dolardı. Ancak Bticoin geçtiğimiz haftadan beri %10,15 değer kaybetti ve bugün 6.412 dolara kadar geriledi. Dolayısıyla kripto para piyasası da %19 sermaye kaybederek 201 milyar dolara kadar düştü.

Çoğu yatırımcı piyasadaki mevcut düşüşün sorumlusu olarak yakın gelecekte kripto para yatırımlarına başlayacak olan ama bunun ertelediğini duyuran Goldman Sachs’i görüyor.

Morgan Creek Digital’in kurucusu ve ortağı Anthony Pompliano da piyasalardaki son çöküşle ilgili bir tweet paylaştı:

Hala neden bir kripto para ETF’inin onaylanmadığını bilmek ister misiniz?

Piyasaya 10 dakikadan kısa bir süre içinde 100 milyon dolarlık Bitcoin soktuk. Bu da Bitcoin fiyatında %5’ten fazla bir düşüşe sebep oldu.

Bazıları bu durumun volatilite olduğunu bazılarıysa manipülasyon olduğunu iddia ediyor. İşin doğrusu kimse bir şey bilmiyor.

Öte yandan kripto para topluluğu Bitcoin’lerini elden çıkarabilecek bazı Bitcoin balinalarının olduğunun da bilincinde… Eğer bu Bitcoin balinaları emekli olurlarsa ellerindeki Bitcoin’leri satarak paralarını, emlak gibi daha geleneksel yatırım alanlarına aktarabilirler.

BitcoinIRA’nın CEO’su Chris Kline ise bu konuyla ilgili şunları dile getiriyor:

Kripto para eko sistemini bir okyanus gibi görürsek balinalar bu ekosistemin büyük oyuncularıdır. Şu anda yatırımları etkileme potansiyelleri olsa da uzun vadede kripto para piyasası olgunlaştıkça piyasadaki etkilerinin azalabileceğine inanıyorum.

Bu argüman için bir temel olarak zaman faktörünü kullanırsak, güçlü Bitcoin dönemlerinde ellerindeki Bticoin’leri sattıkları için balinaların piyasadaki etkisinin bir süre sonra azalabileceğini söyleyebiliriz. Eğer Pompliano’nun söylediği gibi balinalar ellerindeki Bitcoin’leri anlık olarak satarlarsa piyasadaki bu düşüşler yaşanmaya devam edebilir. Bu da kripto para piyasasının beklenen olgunluğa erişmesinden önce kaotik bir ortam yaratabilir.

Ancak çoğu yatırımcı uzun vadede piyasa sakinleştikten sonra özlem duyulan istikrarın geleceğine inanıyor.

Kaynak: Ethereumworldnews

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar