X


Son SEC Açıklamasının Ardından Piyasada Neler Yaşandı?

SEC'ten gelen son BTC ETF açıklamasının ardından piyasada küçük oranda artış kaydedildi. Açıklamaya göre geçenlerde açıklanan red kararı yeniden incelenecek.
07:00
25 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasasının gündemini şu sıralar SEC’e yapılan Bitcoin ETF başvuruları meşgul ediyor. SEC başvurulardan birkaçını reddettiğini geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Ancak komisyon üyelerinden Hester Pierce kararın yeniden gözden geçirileceğini duyurmuştu. Red kararına tepkisiz kalan piyasalar bu açıklamaların ardından makul bir oranda yükseldi.

Piyasanın öncüsü Bitcoin 24 Ağustos Cuma günü belirgin bir büyüme kaydetti. Haberin hazırlandığı anda alınan verilere göre BTC fiyatı 6.700 dolar seviyesini aşmayı başardı. Güne 6.400 dolar civarlarında başlayan Bitcoin son yirmi dört saatte %3’e yakın oranda değer kazandı. Bitcoin şu sıralar 6.702 dolardan alınıp satılıyor.

Lider kripto para Bitcoin’in fiyatı 22 Ağustos Çarşamba günü ani bir değer kaybı yaşayarak 6.700 dolardan 6.400 seviyelerine kadar gerilemişti. Çin’den gelen son kripto para karşıtı hamlelerin ya da bazı kullanıcılar tarafından uygulandığı iddia edilen piyasa manipülasyonunun bu düşüşe neden olabileceği belirtiliyor. Dünyanın en büyük kripto para işlem platformlarından BitMEX daha önceden planladığı üzere birkaç saatliğine çevrimdışı olunca, bazı kullanıcıların bu durumdan faydalanmak istemiş olması ihtimali üzerinde durulmuştu.

Lider altcoin Ethereum da piyasadaki son yükselişe katkıda bulunuyor. Son yirmi dört saatte yaklaşık %2 oranında artış gösteren ETH haberin hazırlandığı anda 282 dolardan işlem görüyor. Kripto para piyasasında son aylarda görülen düşüş eğilimlerinin ardından Ethereum büyük ölçüde değer kaybetmişti. Yine de piyasadaki en değerli ikinci kripto para pozisyonunu kimseye kaptırmayan ETH son bir ayda yaklaşık %41 oranında gerilemişti.

Yükselişin ardından neredeyse tüm grafikler yeşile büründü ve piyasanın toplam değeri de artarak 210 milyar doların üzerine çıktı. Haberin yazıldığı anda 216 milyar dolar değere ulaştığı görülen piyasa 22 Ağustos’ta 203 milyar dolara kadar düşmüştü.

Piyasanın geneline hakim olan artış trendinin SEC’ten gelen son ETF raporuyla tetiklendiği iddia ediliyor. Muhalif tavırlarıyla tanınan komisyon üyesi Hester Pierce kararın yeniden inceleneceğini ilan etmişti. SEC sekreterliği tarafından başvurunun sahibi şirkete yazılan mektubu paylaşan Pierce durumu kullanıcılar için açık bir şekilde ifade etmişti. Çoğu uzmana göre piyasadaki son artışı bu gelişmeler tetiklemiş olabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar