X


Mdex Coin Nedir?

MDEX, fon havuzları konsepti üzerinde çalışan, standart DEX'lerle bazı benzerlikleri paylaşan AMM merkezsiz protokolüdür
10:34
16 Temmuz 2021

MDEX, Ocak 2021’de piyasaya sürülen ancak Ethereum’un Uniswap ve SushiSwap’ını, Binance Smart Chain’in PancakeSwap’ini ve 1Inch borsalarıanın popülerliğini elinden almış, Mart 2021 itibariyle CoinMarketCap’te Uniswap’ı DEX’te 1 numaraolma yerinden eden yeni bir merkezi olmayan işlem protokolüdür.

Mdex (MDX) Nedir?

MDEX, fon havuzları konsepti üzerinde çalışan, standart DEX’lerle bazı benzerlikleri paylaşan ancak hem Ethereum ağı hem de Huobi Ekolojik modelinde modellenen çift zincirli bir model kullanarak kendisini rakiplerinden ayıran otomatikleştirilmiş bir piyasa oluşturma (AMM) merkezsiz protokolüdür. Bu, hem HECO’nun süper düşük işlem ücretlerinden hem de Ethereum ekosisteminin derin likiditesinden faydalanmasını sağlar.

HECO üzerine kurulu bir işlem platformu olarak MDEX, Uniswap’ı maliyet ve hız açısından geride bırakıyor. Token takaslarının tahmini maliyeti, her işlem için 0,001 ABD dolarına kadar düşebilir. Ek olarak, HECOChain tarafından barındırılan DEX’teki işlem hızı, üç saniye kadar kısa bir sürede kesinliğe ulaşabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Bu yazının yazıldığı sırada, MDEX, DEX pazarının işlem hacimlerine hakimdir ve toplam pazar payının yaklaşık %38-40’ına hakimdir. Ayrıca Mdex 24 saatlik yaklaşık 1,7 milyar dolarlık bir hacme sahiptir ve bu yaklaşık 1,7 milyar dolarlık bir önceki lider Uniswap’ın iki katıdır. Bu, önde gelen DEX protokollerinin yönetişim token’ları yeni rekor seviyelere yükselirken geliyor.

Öte yandan DeFi projelerinin büyük çoğunluğu ERC-20 varlıkları olarak Ethereum ağında yaşıyor, ancak pahalı işlem ücretleri ve düşük işlem hızlarının statükosunu göz önünde bulundurarak, dünyanın iki numaralı blok zinciri oyununu yakında hızlandıracak veya DEX projelerinin göç etme riskini alacak.

Yeni geliştirilen protokollerin çoğu, hızlı bir benimseme oranı istiyorlarsa, blok zinciri ağlarının seçiminde ölçeklenebilirlik faktörlerini büyük ölçüde dikkate alır. Uniswap, Ethereum ağı yoğun bir şekilde sıkışık hale gelmeden önce başlatıldığından en azından erken hareket etme avantajına sahipti.

Ancak, ikinci katman çözümleri zamanında uygulanmaz ve beklenen sonuçları vermezse, Uniswap’ın pazar çoğunluğu gerçekten hızlı bir şekilde değişebilir. Bu arada Huobi, HECO ekosistemini daha da geliştirmeye kararlı bir şekilde alandaki erişimini agresif bir şekilde genişletiyor.

MDX Coin Yorum

DeFi popülerliği artarken Mdex’in bu alanda hızla ilerliyor olması kullanıcıların ilgisini çekiyor gibi görünüyor. Bu ilgi Mdex platformunun yerel kripto para birimi MDX’e de yansıyor ve yatırımcıların ilgisinde artışlar olduğu görülüyor. Yatırımcı taleplerini daha ent değerlendirebilmek için güncel rakamlara göz atmak faydalı olabilir.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada dolar karşısında 1,51 USD ile işlem gören Mdex Coin, Bitcoin (BTC) karşısında da 0.00004771 BTC ile işlem görüyor. Mdex Coin’in 22 Şubat 2021’de 10,06 dolar ile en yüksek seviyeyi ve 22 Haziran 2021’de de 1,42 dolar ile en dip seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Mdex Coin toplam arzının 1.000.000.000 Mdex Coin olacağı da yapılan açıklamalar arasında yer alıyor.

Mdex Coin Nasıl Alınır?

Mdex Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Mdex Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından Mdex Coin’in işlem gördüğü Tether (USDT), Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB) ve BUSD alarak Mdex işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar