X


SEC Başkanı Stablecoinler İçin Garip Bir Benzetme Yaptı!

SEC Başkanı stablecoinler için garip bir benzetme yapıyor. Açıklamasının önemli bölümleri!
21:09
21 Eylül 2021

Stablecoinler bir süredir özellikle ABD’li yetkililerin tepkisini çekiyor. Senatörler ülkedeki düzenleyici kurumlara bu konuda adım atmaları için baskı yapıyor. SEC diğer ortaklarıyla iş birliği içinde bu ve diğer kripto odaklı konularda detaylı bir rapor hazırlıyor. Yakın zamanda duyurulması beklenen raporun kripto para piyasalarıyla alakalı kapsayıcı düzenlemeler hakkında fikir vermesi umuluyor.

Stablecoin Endişeleri

Washington Post köşe yazarı David Ignatius ile Türkiye saatiyle 19:00’da canlı röportaj yapan SEC Başkanı Gensler önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamaları genel hatlarıyla 19:00’daki haberimizde paylaşmıştık ancak stablecoinler konusuna daha detaylı eğilmemiz gerekiyor.

SEC Başkanı’nın açıklamalarından sonra Bitcoin fiyatı düştü.

Tether kısa süre önce Evergrande hisseleriyle alakalı gündeme gelmişti ancak bunları yalanladı. Teminatlarıyla alakalı şeffaf davranmayan stablecoinler ve özellikle Tether (USDT) piyasada ciddi bir korku oluşmasını sağlıyor. Çünkü Tether’a karşı atılacak adımlar kesinlikle tüm kripto para piyasalarını etkileyecek. Üstelik bunun etkileri Çin’in yasaklarından daha ağır olabilir.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Poker Çipleri ve Stablecoinler

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Gary Gensler, stabilcoinleri poker çipleriyle karşılaştırdı:

Stablecoinler şu anda kumarhanedeki poker çiplerine benziyor”. (Borsalar casino ve stablecoinler poker çipleri anlamında söylüyor)

Bazı yatırım sözleşmelerine benzer özelliklere sahip olduğun düşündüğü stablecoinler için SEC Başkanı kapsamlı düzenlemeler vaat ediyor. SEC ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu iş birliği içinde yetkileri dahilinde sürpriz adımlar atabilir.

Öte yandan başta Senatör Warren olmak üzere çok sayıda siyasi, ilgili kurumların DeFi ve stablecoinlerle alakalı adım atmaları için baskı kuruyor. Gensler kripto paraların özellikle blockchain ve Bitcoin’in felsefesini anlayan bir isim ancak sektördeki tuzakları da görüyor.

SEC Başkanının bu konuda haksız olduğunu kimse söyleyemez. Hali hazırda Coinmarketcap sistemlerinde listelenmiş 11.000 farklı kripto para bulunuyor. Bunların önemli kısmı ERC-20 veya BEP-20 token olarak basılmış ve hiçbir işe yaramayan varlıklar. Ancak iyi bir reklam bütçesi ayıran tüm projeler ciddi sayıda alıcı bulabiliyor. Elbette buldukları alıcıların üzerine bastıkları tüm tokenları boca ederek ortadan kayboluyorlar.

Önümüzdeki günlerde FED, stablecoin riskleri ve diğer regülasyon FUD’larının piyasaları etkilemesi bekleniyor. Yıl sonu fiyat hedefleri Bitcoin için altı haneli olsa da kötü senaryoya da hazırlıklı olmak gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar