X


FED Raporu: Stablecoinler ve Kripto Varlıklar, Finansal İstikrar İçin Risk Oluşturabilir!

Finansal İstikrar Raporu'nu yayınlayan FED, stablecoinleri ve kripto varlıkları, finansal istikrara tehdit oluşturabilecek riskler arasında 5. sıraya yerleştirdi.
17:38
9 Kasım 2021

Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED), yeni raporunda, stablecoinleri ve kripto varlıkları finansal istikrara tehdit oluşturabilecek riskler arasında sıraladı.

Kripto Varlıklar 5. Sırada

Son Finansal İstikrar Raporu’na göre, dijital varlıklar ABD’nin finansal istikrarı adına bir risk oluşturabilecek durumda. FED, finansal istikrara yönelik riskleri belirten bir sıralama yaptı. Listenin ilk sırasında kalıcı enflasyon vardı. Kripto varlıklar ise listede, ABD-Çin geriliminin hemen ardından 5. sıraya yerleştirildi.

Potansiyel Riskler Sıralandı

Biri ilkbaharda diğeri sonbaharda olmak üzere yılda iki kez yazılan FED raporunun sonuncusunda, kripto varlıklar ile ilgili risk faktörünü kapsamlı bir şekilde vurgulandı. Raporda bahsedilen kripto varlıklar ve stablecoin’lerle ilgili endişeler, zaman içinde geniş çapta tartışıldı. Rapor, bazı stabil kripto paraların likit olmayan varlıklar ile desteklendiğini ve bu değeri sabit kripto para birimlerinin çeşitli koşullara bağlı olarak değerinin değişebileceğini, buna bağlı olarak da çok sayıda yatırımcının bu durumdan etkilenebileceğini yazdı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Regülatörlerin Radarındaki Tether

Ayrıca FED, bazı stabil kripto para birimi şirketlerinin yeterince şeffaf olmadığını ve bazı yönetişim standartlarında eksikler olduğunu ve bu sebeple daha ciddi riskler oluşturabileceklerini ifade etti. Özellikle son aylarda, rezerv konusunda en çok regülatörlerin radarına giren şirket Tether oldu. Birçok regülatör kurum, USDT’lerin yeterince nakit ile desteklenmediğini ve şirketin piyasaya yeterince şeffaf olamadığını söyledi. Tether, defalarca bu iddiaları reddetse de, henüz piyasaya yatırımcıları rahatlatacak somut veriler sunamadı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar