reklamı kapat

Mastercard Blockchain’i Çok Sevdi

17 Nisan 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

ABD Patent ve Marka Ofisinin geçtiğimiz günlerde yayımladığı belgelerde Mastercard’ın yeni bir patent başvurusu yaptığı ortaya çıktı. Buna göre şirket kimlik bilgilerini doğrulama ve depolamada Blockchain’den faydalanmak istiyor.

Başvuruda şu ifadeler geçiyor:

“Kimlik kanıtlama şu ana dek hep resmi devlet kimliği, kredi kartı ve banka kartı gibi farklı şekillerde yapıldı. Tüm bunlar gerçeği yansıtmayabilir. Veya anlaşılması zor yöntemlerle üretilebilirler. Kimlik ve güven verilerinin değiştirilemez bir şekilde depolanmasını sağlayacak teknik bir çözüm şart.”

Patent başvurusunun devamında blockchain altyapılı dağıtımlı kimlik verisi depolama sisteminin kötüye kullanımları nasıl engelleyeceği anlatılıyor. Patente göre, geliştirilecek yarı gizli bir blockchain yalnızca belirli node’lara sistem verisi gönderme ve güncelleme yapma yetkisi verebilecek.

Mastercard’ın Blockchain’e uzun süredir ilgili olduğu biliniyor. Şirket Kasım 2017’de anında ödemelerde blockchain kullanmaya yönelik bir patent başvurusu yapmıştı. Şirketin geliştirdiği blockchain sistemi bir ay öncesinden B2B ödemelerini işlemeye hazır hale getirilmişti. Birkaç gün önce şirketten yapılan açıklamada ise Mastercard’ın Dublin ofisi için 175 kişinin işe alınacağı duyurulmuştu. Açıklamada yazılım mühendisleri, bilgi güvenliği uzmanları ve blockchain uzmanlarının işe alınacağı vurgulandı.

Resme daha büyük bir açıdan baktığımızda, Mastercard’ın Blockchain destekçisi bir tavır sergilediğini, Bitcoin’e ise bozuk attığını söyleyebiliriz. Şirketin şu ana dek blockchain ve kripto paralarla ilgili 30’dan fazla patent başvurusu yaptığı konuşuluyor. Ancak şirketin CEO’su devlet kontrollü olmayan altcoin’leri “çöp” olarak nitelendirerek aforoz etti. Mart ayında piyasa olarak benzer bir olaya tanıklık ettik. Sahneye kıdemli bir MasterCard yöneticisi çıktı ve şirketin kapısının yalnızca merkez bankalarının bastığı dijital paralara açık olduğunun altını çizdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.