X


Kripto Para Yatırımcıları Panik İçinde! Borsalara Giriş ve Çıkışlarda Büyük Artış

Yatırımcıların panik içinde kripto para borsalarına hem akın etmeleri hem de kaçmalarının bir sonucu olarak Toplam Akış Göstergesi sert yükseldi ve 2017'nin Kasım ayından bu yanaki en yüksek değere ulaştı.
13:00
16 Haziran 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

IntoTheBlock’un derlediği verilere göre, kripto para piyasasındaki volatilitenin artmasıyla birlikte, trader’lar aktif olarak açığa satış, açığa alış ve riskten korunma işlemleri yaparken kripto para borsalarına girişler ve çıkışlar büyük oranda artmış durumda.

Toplam Akış Göstergesi Sert Yükseldi

Kripto para borsalarına olan fon giriş ve çıkışlarını ölçen Toplam Akış Göstergesi, 2017’nin Kasım ayından bu yana görülen en yüksek değere ulaştı ve 7 günde yüzde 371 arttı. Borsalara olan fon akışlarının oldukça güçlü olduğunu gösteren göstergenin böyle bir sinyal vermesinin arkasında yüksek volatilite gibi birçok neden yer alıyor.

Öte yandan borsalardan fon çıkışlarında da büyük bir artış söz konusu. Binance dahil sektördeki en büyük merkezi borsalar, son günlerde geçici de olsa bir dizi para çekim sınırlamasına gitti. Borsa temsilcileri işlemlerin durdurulmasının teknik bir sorundan ibaret olduğunu söyleseler de yatırımcılar panikle fonlarını borsalardan çıkardı. Bazı borsalar daha da ileri gitti ve piyasa yapıcılar olmadan belirli borsalarda likidite sorunlarına neden olabilecek büyük çıkışların ardından para çekim işlemlerini tamamen durdurdu.

Başlıca Neden Yüksek Volatilite 

Bazı yatırımcılar, fonlarının her ne sebeple olursa olsun dondurulacağından korkarken, Ethereum veya Bitcoin gibi değeri değişken varlıklarını hızla satıyor ve stablecoin’e çevirerek cüzdanlarına çekim yapıyor veya itibari para olarak borsadan çekiyor.

Volatilitenin yüksek olduğu dönemlerde, kullanıcılar fiyatı artan varlıklardan kar almak için genellikle borsalara akın ederler ve borsalar daha yüksek girişler görür.

Kripto para borsalarına olan fon giriş ve çıkışları, piyasa duyarlılığını gösteren önemli göstergelerden biri olarak kabul edilmektedir. Girişlerin arttığı dönemlerde piyasalar genellikle daha fazla satış baskısıyla karşı karşıya kalırken, çıkışların arttı dönemlerde varlıkların yükselmesinin önünde daha az engel olur.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI