X


Kripto Para Piyasası Olgunlaşıyor Mu?

Bitcoin üzerine yapılan kapsamlı bir analiz piyasanın esasında olgun olduğunu gösteriyor.
07:00
13 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kimileri Bitcoin için “sonun yakın” olduğunu ifade ediyor. Kimileriyse lider kripto paranın “başlangıç” evresini artık aştığına inanıyor. Geçtiğimiz günlerde New York Üniversitesi ekonomistlerinden Nouriel Roubini Bitcoin hakkında sert eleştirilerde bulunmuştu. Bitcoin’in merkezsiz olmadığını ve Kuzey Kore’yle eşdeğer şekilde yönetildiğini iddia eden Roubini büyük tepki toplamıştı. Ancak ileri düzeyde istatistiksel analizlere dayanan bir çalışma Roubini’nin ifadelerini çürütüyor.

Birçok istatistiksel veri kullanılarak yapılan analizler Bitcoin’in aslında güvenilir bir para birimi olduğunu gözler önüne seriyor. Bu geniş kapsamlı çalışmayla BTC piyasası ile itibari para birimleri arasında belirgin bir fark bulunmadığı ortaya çıktı.

Piyasa istikrarı neye göre belirleniyor?

Sovyetler Birliği’nin yıkılışının ardından Avrupa’nın merkezinde ve doğu kısımlarında yeni yeni birçok finansal piyasa oluşturulmaya başladı. Bu piyasaların olgun ve istikrarlı olup olmadıklarını ölçmek için analistler bir dizi istatistiksel kriter tanımladı.

Polonya Bilimler Akademisi Nükleer Fizik Enstitüsünde görevli bir grup araştırmacı bu kriterleri kullanarak Bitcoin piyasasını değerlendirdi. Ortaya çıkan sonuçlar kripto para severlerin yüzünü güldürecek cinsten. Analizin sonuçlarının ünlü bilim dergisi Chaos’ta yayımlandığı ifade ediliyor.

Yapılan analizde Bitcoin fiyatında bir kaydedilen değişiklikler derinlemesine incelendi. 2012 yılıyla Nisan 2018’i kapsayan fiyat hareketlerinde analiz edilen ilk parametre dönüş oranları yani belirli bir periyotta kaydedilen kazanç oldu. Analize göre Bitcoin 2014 yılından sonra olgun bir piyasa gibi hareket etti.

Kaynak: Bitcoinist

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI