X


Ünlü Ekonomistten Sert Kripto Yorumu

New York University ekonomistlerinden Nouriel Roubini kripto paraların merkezsiz olmadıklarını iddia ederek onları Kuzey Kore'yle kıyasladı.
08:00
9 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

New York University (NYU) kadrosunda görevli ünlü ekonomist Nouriel Roubini geçtiğimiz günlerde kripto paralar ve Blockchain teknolojisi hakkında birtakım ilgi çekici iddialara imzasını attı. Roubini bu yeni varlık sınıfına yeni bir eleştirel bakış açısıyla yaklaşıyor. Ancak ünlü ekonomistin iddiaları kripto severleri kızdıracak cinsten.

Kendi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı gönderilerde kripto paralar hakkındaki görüşlerine yer veren Roubini ilgi çekici ifadelere yer verdi. Roubini’ye göre kripto paraların merkezsiz bir yapıya sahip olmaları tamamıyla bir efsaneden ibaret. Düşüncelerinde ne kadar ciddi olduğunu daha iyi aktarmak isteyen ünlü isim kripto ekosistemin bu konuda Kuzey Kore’den bile daha kötü bir durumda olduğunu savundu.

NYU ekonomisti Roubini iddialarını desteklemek için madencilik firmalarını ve kripto para borsalarını ileri sürdü. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin gibi başarılı geliştiricileri “merkezileşmiş diktatörlere” benzeten Roubini’nin eleştirileri bir hayli sert. Nouriel Roubini açıklamalarında şunları belirtiyor:

Kriptolardaki merkezsizlik bir efsane. Bu Kuzey Kore’den bile daha merkezi bir sistem: Madenciler merkezileştirilmiş, borsalar merkezileştirmiş, geliştiricilerse merkezileştirilmiş diktatörler (Buterin tam  bir diktatör). Bitcoin’in eşitsizliği Kuzey Kore’den daha kötü.

Roubini kripto paralara yönelik bu tür eleştirileri ilk kez yapmıyor. Geçmişte kripto paraların fiyatına yönelik olumsuz değerlendirmelerde bulunan Roubini’nin kripto kullanıcıları tarafından tanınıyor. Kripto paraların o zamanki gidişatını büyük bir felaketle ilişkilendiren ünlü ekonomistin sıra dışı bir lakabı da bulunuyor: Dr. Doom (Doktor kötü haber).

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar