X


İsviçre’den Kripto Paralara Yeşil Işık, Kurumsal Yatırımcılar Geliyor

İsviçreli finansal düzenleyici kurul kurumsal yatırımcılara kripto para kapısını açan yeni bir hamleyle gündeme geldi.
08:00
13 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto paralar her alanda mesafe kat etmeye devam ediyor. Bu yeni varlık sınıfının benimsenme oranı arttıkça devletlerin de bu konuya kayıtsız kalamadıklarını görüyoruz. İsviçre’deki finansal piyasa düzenleyicisi de geçtiğimiz günlerde kripto paralara yönelik bir hamlede bulundu.

İsviçre Finansal Piyasa Yönetim Kurulunun (FINMA) son hamlesinin ardından devletin kripto paralara karşı oldukça olumlu bir tavra sahip olduğu bir kez daha ispat edilmiş oldu. Kripto paralara yatırım yapılmasına teşvik edici bir düzenleme getiren kurulun hamlesi kripto severler tarafından memnuniyetle karşılandı. İsviçreli finansal düzenleyici tarafından gerçekleştirilen bu hamlenin ardından kurumsal yatırımcıların kripto para piyasasına dahil olması beklentisinin arttığını söyleyebiliriz.

İsviçre’nin Zug kenti birçok kripto para projesine ev sahipliği yaptığı için “Kripto Vadi” olarak anılıyor. Vadideki şirketlerden Crypto Finance AG Blockchain temelli varlıkları ülkedeki kurumsal yatırımcılara açmak konusunda FINMA’dan izin alan ilk girişim oldu. Şirketin Crypto Fund AG isimli girişimin alt kuruluşu olduğu ifade ediliyor.

Söz konusu şirket bu yılın başlarında nitelikli yatırımcılara “yabancı kaynaklı kripto para” dağıtmak için kısıtlı bir lisans almayı başarmıştı. Ancak FINMA tarafından verilen bu yeni lisansın ardından şirket yasal bir varlık yöneticisi olarak faaliyet verecek. Örneğin şirket, yatırımcılarına tavsiyede bulunabilecek ve İsveç fonları da dahil olmak üzere “bitcoin ile diğer kripto paraları” izleyen yatırım ürünlerini piyasaya sürebilecek.

İsviçre’nin bu hamleyle diğer ülkeler için örnek teşkil ettiği söylenebilir. Ülke şimdiye dek kripto paralar karşı olumlu bir tavır takındı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar