X


Gelecek Vadeden 3 Kripto Kredi Kartı Projesi

Kripto para kredi kartı projeleri TenX, Nexo ve Monaco gelecekte önemli bir yere sahip olabilir.
16:00
13 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para kredi kartları ve debit kartları kripto paraların ortaya çıktığından beri konuşuluyor. Tüketicilere günlük hayatta kullanabilecekleri bir kart sunmak kripto paraların yaygınlaşmasında büyük rol oynayabilir. Kripto kredi kartlarına dair umut vadeden bazı projeleri bu yazıya dahil ettik.

Kripto kredi kartları ya da debit kartları diğer kartlar gibi PoS cihazlarında veya ATM’lerde kullanılabiliyor. Ancak temel farklılık kripto kartları parayı banka hesabından değil kripto para cüzdanından çekiyor. Kripto paralar açısından en avantajlı yanı kripto paraların tipik itibari paralar gibi kullanılmasına olanak sağlaması. Ayrıca bu kartlar kripto paraların değişimi konusunda da kolaylık sağlamayı hedefliyor. Bu alanda en çok bilinen projeler Nexo, TenX ve Monaco.

Nexo

30 Nisan 2018’de başlatılan Nexo projesi dünyanın ilk kripto para destekli kredi platformu. Nexo’nun hedefi kredi sektörünü yatırımcıların ve iş sahiplerinin nakit para ve kripto para arasında seçim yapma zorunluluğunu kaldırmak. Kısaca Nexo kullanıcılarına kripto paralarını satmadan harcayabilme fırsatını sunmayı amaçlıyor. Nexo kullanıcılara cüzdan hizmeti de sağlıyor. Kullanıcıların harcadıkları kendi sahip oldukları varlıktan düşüyor.

Nexo kredi kartından anında itibari para birimi ödemesi de yapılabiliyor. Ayrıca bütün ödemeler diğer kripto paralarla gerçekleştirilebiliyor. Verilen krediler teminatlı olduğu için kredi kartı geçmişi önemsenmiyor. Ek olarak şirket ABD düzenlemelerine göre menkul kıymet token’ı olarak düzenleme yapan kurular tarafından onaylanmış durumda.

TenX

TenX Nexo’ya oldukça benzer şekilde kullanıcılarına kart ve cüzdan sağlıyor. TenX kullanıcılarına kripto para kabul edilmeyen yerlerde dahi kripto para harcama fırsatı sunuyor. Fiziksel kart ücreti yıllık bin doların üzerinde harcama yapılmazsa 15 dolar. TenX’in dezavantaj diyebileceğimiz özelliği ise ATM’lerden yapılan işlemler için 2,5 dolar işlem ücreti alması.

Ek olarak TenX yapılan harcamalardan %1 oranında ödül veriyor. TenX Visa kullanılan her yerde kullanılabiliyor.

Monaco

Monaco Ethereum tabanlı bir proje ve yatırım miktarına göre değişik avantajlar sunan kartlara sahip. İşlem ücretleri kart çeşidine göre değişiyor. Kartlar 200 dolar ile 1000 dolar arasında limitlere sahip. Bu limitler aşılırsa ATM işlem ücreti alınıyor. İşlem ücretleri %1 ila %2 arasında değişebiliyor. Kartlar şu anda Monaco (MCO), Etherem ve Bitcoin’i destekliyor. Kartlar şu anda Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’nın bazı kesimlerinde kullanılabiliyor.

Yukarıda bahsedilen projeler aşağı yukarı aynı özellikteler. Küresel finansal ekosistem yavaş yavaş dijital modele dönüşmeye başlıyor. Bununla birlikte kartların da değişeceğini söyleyebiliriz. Geliştirilmesi gereken birçok konu var ancak kripto paralar yaygınlaştıkça ve günlük kullanımı arttıkça muhtemelen kripto kartlarının kullanımı da artacak.

Kaynak: Usethebitcoin

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar