X


Ethereum İstanbul’la Başa Çıkamadı

Ethereum'un yeni hard fork'u Constantinople test öncesi aşamada sorunlar yaşıyor.
09:00
14 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum’un ana test ağı Ropsten duraksama yaşadı. Ethereum’un yeni hard fork’u Constantinople’ın daha önce de ertelenebileceği konuşulmuştu ancak bugüne kadar geliştirmeler yolunda gidiyordu.

Ethereum’un Constantinople adı verilen ve geliştirilmenin son safhalarında bulunan hard fork’unun Ropsten üzerinde 4.230.000. blokta aktif olması planlanıyordu. Ancak Etherescan ve Blockscout gibi Blockchain görüntüleme sitelerine göre blok sayısı 4.299.999’da durakladı.

Ethereum cüzdanlarından Parity yöneticilerinden Afri Schoedon duraksamanın nedeninin yeterince madenci bulunmaması olabileceğini öne sürdü. Diğer bir değişle test ağındaki madenciler yeni yazılımı yüklemekte başarısız oldular.

Schoedon duraksamadan dolayı herhangi bir Constantinople bloğunun oluşturulamadığını belirtti. Constantinople’ın yüklenebilmesi için geliştiricilerin node’ları güncellemesi gerektiğini ekledi. Bunun ardından geliştiriciler sorun üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Ethereum geliştiricisi Peter Szilagyi birkaç isim öne sürerek, söylediği isimlerin sorunu çözebileceğini ifade etti ancak geliştiriciler o sırada çevrim dışıydı. Buna cevap olarak Schoedon hafta sonunun güncelleme yapmak için iyi bir zaman olmadığını dile getirdi.

Bu yazının hazırlandığı sıralarda Ropsten halen donmuş durumda. Bu aksamanın Constantinople güncellemesini tamamen etkileyip etkileyemeyeceği henüz bilinmiyor. Çünkü güncelleme test aşamasına gelebilmiş değil.

Daha önce geliştiriciler kasım ayında güncellemenin tamamlanacağını belirtmişti. Güncelleme ile birlikte birkaç önemli değişiklikte yapılacak. En çok tartışılan konu madenci ödüllerinin azaltılmasıydı.

Ropsten neredeyse Ethereum Blockchain’inin aynısı ve geliştiriciler için yeni kodların performansını görmek adına iyi bir ortam. Geçen yıl gerçekleşen Byzantium hard fork’u da Ropsten’de yaklaşık 1 ay kadar denenmişti ve ardından Ethereum ana ağında hayata geçmişti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar