X


Ethereum, Yatırımcılarını Bir Kere Hayal Kırıklığına Uğrattı

DoS saldırısı sebebiyle Constantinople hard fork'u ertelenmek zorunda kaldı.
16:00
5 Ekim 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Ethereum core geliştiricisi Péter Szilágyi bugün bir süredir üzerinde çalıştıkları Constantinople hard fork’unu Ropsten test ağında faaliyete geçirme planlarını ertelemek zorunda kaldıklarını açıkladı.

Bunun toplu alınmış bir karar olduğunu belirten Szilágyi kararın gerekçesinin EVM (Ethereum Sanal Makine) DoS atak vektörü olduğunu sözlerine ekledi. Bu atağı savuşturmak adına güncellemeler ve testler yapacaklarını kaydetti.

Ethereum topluluğunun bir başka üyesi Eric Conner eylül ayı ortasında Constantinople’ın 9 Ekim’de Ropsten test ağına geçirileceğini duyurmuştu. 30 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Ethereum Devcon 4 etkinliğinin ardından da ana chain’de uygulamaya konulacağını sözlerine eklemişti.

Soruna ilişkin açıklanan detaylar 5 günlük bir gecikmenin meydana geldiğini gösteriyor. Ancak Contantinople’ın ana ağa geçirilme tarihinin ertelenip ertelenmeyeceğine dair geliştiricilerden şimdilik herhangi bir yorum gelmedi.

Constantinople hard fork’u temmuz ayında düzenlenen geliştirici toplantısında duyurulmuştu. Geliştirme ekibi hard fork’la birlikte Blockchain ağ kullanımında yeni bir dönemin başlayacağını belirtmişti. Ethereum topluluğu ise ana ağın kullanımı daha ucuz ve elverişli bir hale geleceğini savunmuştu.

Bir Twitter kullanıcısının “gecikme=sorun” yorumuna karşılık Szilágyi “test ağını bozmamak için” işi yavaştan aldıklarını belirterek cevap verdi.

Ethereum topluluğunun üzerinde çalıştığı yükseltme hamlelerinin ikincisi Constantinople’dı. İlk hamle ise geçtiğimiz yıl ocak ayında faaliyete geçen Byzantine (Bizans) hard fork’u idi. 4.370.000. blokta aktive edilen Byzantine 9 EIP (Ethereum Geliştirme Teklifi) içeriyor. Constantinople’la ilgili bundan sonra alınacak önlemler de piyasa tarafından merakla bekleniyor.

Kaynak: ambcrypto.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar