X


Kripto Para Borsasının CEO’suna 16 Yıl Hapis Cezası!

Coinup kripto para borsasının CEO'suna 16 yıl hapis cezası verildi!
08:00
13 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para birimleri her geçen gün daha da yayılıp tanınmaya başladıkça, bunları kullanarak insanları dolandıran fırsatçıların sayısında da benzer bir artış gözlenmekte. Bu durumun en son örneği ise kripto para piyasasının kalbinin attığı ülkelerden birisi olan Güney Kore‘de görüldü.

Güney Kore merkezli bir kripto para borsasının üst düzey yöneticileri, 386 milyon dolarlık bir yatırım dolandırıcılığına karıştıkları gerekçesiyle hakim karşısına çıkartıldı. Yerel haber kaynaklarının aktardığı bilgilere göre, 11 Kasım tarihinde yapılan duruşmada Coinup isimli kripto para borsasının CEO’su Kang Seok-jung, tamı tamına 16 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Borsa CEO’yu 386 milyon dolarlık kripto para sahtekarlığının lideri olarak tanımladı.

Kripto Para Borsası Yöneticilerine Ceza Yağdı

Kang’ın yanı sıra borsanın üst düzey yedi yetkilisi daha hapis cezasına çarptırıldı. Kripto para borsasının başkan yardımcısı 7 yıl hapis cezası alırken, başka bir üst düzey yönetici 11 yıl hapse mahkum edildi. Diğer  yöneticilerin cezası ise 6 yıl ile 9 yıl arasında değişmekte.

Coinup borsasının yatırımcılara 4 ile 10 hafta içerisinde yaptıkları yatırım üzerinden yüzde 200’e kadar kazanç vaat ettiği belirtilmekte. Güney Kore’li yetkililer borsa yetkililerine gerekli cezaları verirken, buraya yatırım yapan kişilere de yeterince iyi araştırma yapmadıkları gerekçesiyle tepki gösterdi. Hakim, açgözlülük ile hareket eden yatırımcılara sert çıkarak böyle sahtekarlıkların ancak para hırsı ile düşülebilecek basit numaralar olduğunu belirtti.

Güney Kore bundan aylar önce kripto para borsalarını düzenlemeye yönelik yeni hamleler atacağını da belirtmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI