Facebook, Yeni Bir Ödeme Sistemi Başlattı

Sosyal medya devi, Messenger, Instagram, WhatsApp ve Facebook’ta kullanılacak Facebook Pay ödeme sistemini tanıttı...
10:00
13 Kasım 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Libra stablecoin projesi bilindiği gibi düzenleyicilerin sert tavırlarını çekmeye devam ediyor. Ancak Cointelegraph’ın haberine göre Facebook, henüz bu düzenleyicilerle arasını düzeltmemişken Facebook Pay isimli yeni bir ödeme sistemi başlattığını duyurdu.

Facebook Pay

12 Kasım’da yapılan açıklamalara göre sosyal medya devi, Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’a yapılan ödemeleri kolaylaştırmak için tasarlanmış bir ödeme sistemi olan Facebook Pay’i başlattığını duyurdu.
Facebook’ta piyasa ve alım satım yönetici yardımcısı olan Deborah Liu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullandı:

İnsanlar zaten uygulamalarımızda alışveriş yapmak, bağış yapmak ve birbirlerine para göndermek için ödemeleri kullanıyorlar. Facebook Pay, ödeme bilgilerinizin güvenli ve korumalı olmasını sağlamaya devam ederken bu işlemleri kolaylaştıracak.

Bunun yanında daha fazla düzenleyici incelemeden kaçınmak için bariz bir adım atan şirket, Facebook Pay’in “mevcut finansal altyapı ve ortaklıklar üzerine kurulu” olduğunu da açıkça belirtti.

Öte yandan Facebook Pay bu hafta ABD’de, Messenger ve Facebook’ta “bağışlar, oyun içi satın alımlar, etkinlik biletleri; Messenger’da birebir ödeme ve Facebook’taki belirli sayfalarda ve işletmelerde yapılan ödeme işlemleri” için kullanılmaya başlayacak.

Facebook yaptığı açıklamaları, bahsi geçen hamle sayesinde herkesin online olarak her yerden işlem yapmasına imkan tanınmış olacağını ifade ederek sonlandırıyor.

Libra’da Yaşanan Ayrılıklar

Daha önce bu haberimizde de sizlerle paylaştığımız gibi Ekim ay başında Libra Birliği 28 üyeden oluşan topluluğunun 7 üyesini kaybetti. PayPal, Visa, Mastercard, Stripe, eBay, Mercado Pago and Booking Libra projesinden ayrıldıklarını açıkladılar.

Ancak, çok geçmeden, büyük ödeme işlemcisi Visa’nın CEO’su Alfred F. Kelly, şirketin hala Libra projesiyle ilgili Facebook ile görüşmelerde bulunduğunu dile getirdi.

Belki de Facebook cambaza bak taktiği yapıyordur ve geliştirme süreci devam ederken dikkatleri Libra’dan uzaklaştırmak istiyordur…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar