X

Güney Kore Borsaları Düzenlemeye Hazırlanıyor

Güney Kore’de yeni düzenlemeler onaylanırsa kripto para borsaları direkt olarak düzenlenebilecek...
17:00
7 Ağustos 2019
Okuma Süresi: 2 Dakika

Coindesk’in haberine göre Güney Kore’nin finansal düzenleyicisi Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarını daha yakından denetlemeyi planladığını açıkladı.

Borsalar Doğrudan Düzenlenecek

Finansal Hizmetler Komisyonu çatısı altında hizmet veren Finansal İstihbarat Birimi (FIU), şu anda dolaylı olarak bankalara verdiği rehberlik hizmeti sayesinde kripto para alım satım platformlarını kontrol ediyordu. Ancak bugün Business Korea’da yapılan son açıklamaya göre artık FIU, kripto para borsalarını doğrudan düzenlemeye hazırlanıyor.

Bunun yanında geçtiğimiz yıl Finansal Hizmetler Komisyonu, ülkedeki yerel bankaların kripto para borsaları ile ilgili hesaplarının denetimlerinin daha sıkı yapılmasını zorunlu kılarak kripto para borsalarındaki kara para aklama düzenlemelerinde değişikliklere gitmişti.

Bugün Business Korea’da yer alan haberlere göre ise FIU’da yönetim ve planlama müdürü olarak görev yapan Lee Tae-hoon Salı günü yaptığı açıklamalarda, kripto para borsaları için uluslararası standartlarda bir lisans sistemi kurmayı planladıklarını ifade etti. Tae-hoon, yakın zamanda böyle bir sistemin Kore hükümetinin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından da önerildiğini dile getirdi. Ayrıca Tae-hoon’a göre bu adım kripto para işlemlerinin şeffaflığını arttıracak.

Kara Para Aklama

Öte yandan Tae-hoon mecliste kripto para şeffaflığı hakkında yaptığı bir açıklamada şunları dile getirdi:

FATF’in kripto para birimleri için uluslararası standartları belirlediği Bazı Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanımı Hakkında Kanun’un değiştirilmesi eğer Ulusal Meclis’ten geçerse kripto para birimleri ile kara para aklamayı önlemek mümkün olacaktır.

Ayrıca Tae-hoon, bu düzenlemeler sayesinde dolaylı olarak bankalar üzerinden düzenlenen kripto para borsalarına doğrudan müdahale edilebileceğini de ifade etti.

Bunların yanında kara paranın aklama faaliyetleri ile mücadele eden kurum FATF, Mart ayında Fransa’da düzenlediği toplantının ardından dijital varlıkların işlem gördüğü borsaların özel bankalara benzer şekilde düzenlenmesi gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar