X


Kripto Para Borsaları

Kripto para borsası nasıl seçilir?
07:43
24 Nisan 2021

Kripto para birimlerine yönelik ilgi, son zamanlarda adı çok fazla duyulmayan çok fazla kripto para borsasının piyasaya sürülmesine öncülük etti. Yatırımcılar kripto para borsaları arasında çok fazla fark gözetmeksizin alım satım yapmaya ve borsaları kullanmaya başlasa da aslında bu durumun oldukça sakıncalı olabileceği biliniyor.

Özellikle yerli kripto para borsası seçerken birçok farklı faktörün göz önünde bulundurulması gerekmekte. Kripto para borsalarına veya sektöre yönelik küresel çapta ciddi bir regülasyon bulunmaması da yatırımcıların belirli önlemleri kendilerinin alması gerektiğine işaret etmekte.

Kripto para borsalarına bakıldığında CoinGecko verilerine göre 400’den fazla spot odaklı kripto para borsasının bulunduğu görülüyor. Tabii ki merkezsiz borsa (DEX) ve türev borsalar işin içerisine girdiğinde bu sayı artıyor. Söz konusu borsalarda işlem yapmadan önce ise kullanıcıların çok fazla faktörü dikkate alması gerekmekte. Bunların başında siber güvenlik yer almakta. Daha önce bu borsanın bir saldırı yaşayıp yaşamadığı veya şu an aldığı önlemler, kullanıcılar tarafından dikkatle takip edilmeli.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kullanıcıların kripto paralarının soğuk veya sıcak cüzdan tiplerinde hangi oranla saklandığı da önemli. Bir borsa çoğunlukla sıcak cüzdan tabanlı depolama yapıyor ve başka borsaların cüzdanlarını kullanıyorsa durum endişe verici olabilir.

Yerli Kripto Para Borsaları

Yerli kripto para borsalarının son dönemde Thodex ve VeBitcoin olayları sonrasında ciddi eleştiri altında olduğu görülmekte. Yatırımcılar iki borsanın yaşattıkları nedeniyle mağdur olup diğer borsaların da benzer adımlar atacağını düşünse de her borsanın durumunun farklı olduğu söylenebilir.

Kripto para borsalarında yine de siber güvenlik, hacim, listelenen kripto paralar ve farklı kaynaklardan elde edilecek ziyaretçi sayısı verilerinin dikkatle incelenmesi gerekmekte. Kullanıcılar bunun yanı sıra direkt olarak Türkiye’de de hizmet veren dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazılarını tercih edebilir.

Kripto Para Alım Satım

Ticari hacme göre dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Türkiye’deki kullanıcıların hizmetine açık. Kullanıcılar Binance hesabı açtıktan sonra yüzlerce kripto para birimini güvenli ve hacimli bir şekilde

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar