X


Vebitcoin Olayının Detayları: Kapanma Kararı, Gözaltı ve MASAK’ın Müdahalesi

Vebitcoin borsası dün yaptığı resmi bir açıklama ile beklenmeyen yoğunluk nedeniyle zor bir sürece girdiklerini ve faaliyetlerini durdurduklarını belirtti. 
08:10
24 Nisan 2021

Son zamanlarda Türkiye’de kripto para gündemi oldukça karışık. Thodex olayının patlak vermesi, borsa sahibinin yurtdışına çıkması ve kullanıcıların mağdur olması gündeme oturmuşken dün bir kripto para borsası daha kepenkleri indirme kararı aldığını açıkladı.

Ancak bu noktada Thodex’in herhangi bir iflas ya da kapanma açıklamasını yapmadığını bu sebeple Vebitcoin ile Thodex’in durumlarının nispeten farklı olduğunu belirtmekte fayda var.

MASAK Duruma Müdahale Etti

Dün, Vebitcoin borsası yaptığı resmi bir açıklama ile faaliyetlerini durdurduğunu kullanıcıları ve tüm kamuoyu ile paylaştı. Borsa konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.” sözlerini kullandı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Thodex’ten sonra böyle bir açıklamanın yapılması ise Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nı (MASAK) hemen harekete geçirdi ve borsanın Türkiye’deki hesapları bloke edildi.

MASAK’tan elde edilen bilgilere göre, Vebitcoin borsası ve yöneticileri hakkında da inceleme başlatıldı. Ayrıca şirketin CEO’sunun da gözaltına alındığı bildirildi.

Açıklamalar Arka Arkaya Geliyor

Thodex ve Vebitcoin olaylarının arkasından devlet tarafından yapılan açıklamalar da arka arkaya gelmeye başladı. Son olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu yaptığı açıklamasında iki hafta içerisinde düzenlemelerin bir noktaya geleceğini dile getirdi.

Kripto para birimleri ile ilgili daha önce de devlet kurumları tarafından açıklamalar yapılmıştı ancak son olaylar atılacak adımlara hız kazandırmış gibi görünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar