Klaytn Coin Nedir?

Özet

  • Platform, hem genel blok zincirlerinin hem de özel blok zincirlerin en iyi özelliklerini verimli bir "hibrit" tasarım aracılığıyla birleştirir.
15:06
29 Temmuz 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Haziran 2019’da başlatılan Klaytn, blok zinciri teknolojisinin değerini iletmek için erişilebilir bir kullanıcı deneyimi ve geliştirme ortamı sağlayan halka açık bir blok zinciri platformudur. Platform, hem genel blok zincirlerinin hem de özel blok zincirlerin en iyi özelliklerini verimli bir “hibrit” tasarım aracılığıyla birleştirir.

Klaytn (KLAY) Nedir?

Herhangi bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan Klaytn üzerinde kendi zincirinizi kolaylıkla kurabilir veya diğer zincirlere katılabilirsiniz. Kriptografi konusunda uzman olmanıza veya blockchain teknolojisi hakkında derin bir anlayışa sahip olmanıza gerek yok. Son derece uzmanlaşmış bir teknik danışmana danışmaya da gerek kalmadan, herkes kendi literatürüne göre Klaytn’de kendi token ekonomisi ekosistemini başlatabilir.

Çok çeşitli merkezi olmayan uygulamalardan (DApp’ler) oluşan bir ekosistem olarak Klaytn, kullanıcılara ihtiyaçları için doğru uygulama türünü bulma veya geliştirme fırsatı sunar. Platformun merkezi olmayan yapısı nedeniyle, uygulama yayını kısıtlanmadığından, kullanıcıların önünde neredeyse sınırsız kullanım durumu vardır. Klaytn, dijital varlık yönetimi, sanat koleksiyonu ve yatırımı, oyun geliştirme ve merkezi olmayan borsalar dahil olmak üzere çok sayıda alanda DApp’leri destekler.

Bu çok yönlülüğü nedeniyle Klaytn, Humanspace, Wemade Tree ve Piction Network gibi kurumsal yatırımcıların dikkatini çekti.

Öte yandan Jaesun Han, Klaytn blok zincirinin arkasındaki şirket olan GroundX’in kurucusu ve CEO’sudur. Han, Kore İleri Bilim ve Teknoloji Enstitüsü’nden elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanında doktora sahibi. Profesyonel kariyeri, dağıtık bilgi işlem konusunda kapsamlı araştırmalar yürüttüğü KAIST için doktora sonrası araştırmacı olarak başladı.

Bunlara ek olarak Klaytn, proo-of-work (PoW) ve proo-of-stake (PoS) konsensüs mekanizmalarının dezavantajları olduğunu kabul eder, bu nedenle ağ, pratik Bizans Hata Toleransı (PBFT) uygulayan bir İstanbul BFT’nin optimize edilmiş bir versiyonuna dayanır. Klaytn ayrıca, Klaytn token ekonomisinde anlamlı katkılarda bulunan tüm katılımcıları telafi etmek için tasarlanmış bir proof-of-contribution (PoC) sunar.

KLAY Coin Yorum

Klaytn’ın arkasındaki ekip ve sundukları sebebiyle KLAY token’ın da yatırımcılar tarafından dikkatle takip edildiği görülüyor. Özellikle uzun zamandır piyasada olması ve önemli çözümler sunması Klaytn’ın ilgi çekici bir proje olmasını sağlıyor. Yatırımcıların KLAY ile ilgili düşüncelerini ise güncel ve tarihsel verilere bakarak daha net anlayabiliriz.

CoinMarketCap verilerine göre Klaytn Coin, 2,523,105,009 dolar ile piyasa hacmi bakımından 41. sırada kendisine yer buluyor. Bunun yanında yazının yayına hazırlandığı sırada 1,01 dolardan işlem gören Klaytn Coin’in 24 saatlik işlem hacminin 108,872,832 USD olduğu görülüyor. Ayrıca Klaytn Coin, 6 Mayıs 2020’de 0,0573 dolar ile dip seviyeyi görürken 2 Nisan 2021’de de 4,38 dolar ile tüm zamanlar rekorunu kırdı.

Bunlara ek olarak şu anda dolaşımda 2.49 milyar KLAY bulunuyor ve KLAY Coin toplam arzının 10,631,976,294 KLAY olacağı ifade ediliyor.

Klaytn Coin Nasıl Alınır?

KLAY Coin, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para alım satım platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

KLAY Coin satın almak için öncelikle Binance’e üye olmak ve ardından itibari para göndermek gerekiyor. Türk Lirası ya da dolar gibi bir itibari para gönderiminin yapılmasının ardından KLAY Coin’in işlem gördüğü Bitcoin (BTC), Binance Coin (BNB), BUSD ve Tether (USDT) KLAY işlem çiftinde alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Bunlara ek olarak Binance’de sadece piyasa değerinden değil daha düşük değerden de satın alma emri vererek kullanıcılar istedikleri fiyattan satın alma işlemlerini gerçekleştirebilir. Bunun için Limit sekmesini kullanmanız ve almak istediğiniz miktar ile almak istediğiniz fiyatı girmeniz yeterli olacaktır.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI