X

1 Milyar Dolarlık Altcoin, Hack Saldırısının Ardından %30 Yükseldi

Thorchain'in altcoin projesi RUNE, son 24 saat içinde %30 oranında arttı.
15:18
29 Temmuz 2021
1 Milyar Dolarlık Altcoin, Hack Saldırısının Ardından %30 Yükseldi

Temmuz ayı, çok zincirli DeFi projesi THORChain için dalgalı bir ay oldu. Piyasa değeri yaklaşık 1 Milyar dolar olan THORChain’in altcoin projesi olan RUNE, THORChain’in art arda yaşadığı hack saldırılarının ardından, 7,61 dolardan 3,43 dolar seviyelerine kadar gerilemişti.

Thorchain RUNE

İkinci hack saldırısı sırasında hacker’ler, Defi arkasındaki ekibe çok daha fazlasını kolayca elde edebileceklerine dair bir not da bırakarak gözdağı vermek istediler.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

THORChain ekibi, özellikle de Trail of Bits ve Halborn Security’den olmak üzere denetim ortaklarından, ek incelemeler toplamak için kolları sıvadı. Ayrıca ImmuneFi ile 500.000 dolarlık bir hata ödül programı başlattı ve gelecekteki ihlaller için sigorta önlemleri almayı planladı.

THORChain, Kullanıcılarının Zararlarını Karşılayacak

Farklı blockchain’ler arasında kripto ticareti yapmak için “merkezi olmayan bir likidite protokolü” olan THORChain, dün Twitter’dan yaptığı paylaşımla, 5 milyon dolarlık saldırıdan etkilenen kullanıcıların zararlarının tamamen telafi edileceğine dair söz verdi.

THORChain Hack

Ayrıca, “bir THORChain kodu incelemesi için 20’den fazla beyaz şapka güvenlik uzmanını” ağırladıklarını, “temel [geliştiriciler] binasından daha fazla güvenlik üzerinde çalışan gölgeli süper kodlayıcılar olduğunu” belirttiler.

Projenin üzerinde bu kadar çok göz varken, yatırımcılar artık projenin güvenliğinden çok daha emin görünüyorlar. CoinGecko’ya göre, içeriğin hazırlandığı an itibarıyla, RUNE son 24 saat içinde %30 oranında artış yaşadı. Bununla birlikte ilk 100 kripto para birimi arasında en fazla günlük kazanç sağlayan kripto para birimi haline getirdi.

THORChain Nedir?

THORChain, Cosmos blockchain’i üzerine kurulmuş, Uniswap’a benzer, merkezi olmayan bir borsadır. THORChain, Cosmos’un çoklu zincir yeteneklerini kullanarak, yatırımcıların aynı standartta olmasalar bile kripto para birimlerini trade etmelerine olanak tanır. Bu elbette THORChain olmadan da mümkün, ancak Coinbase gibi bir koruyucunun yardımına ihtiyacınız olacak. Bunun yerine DeFi projesi, Nisan ayında başlatılan “Chaosnet” özelliği aracılığıyla bu alışverişi merkezden uzaklaştırıyor.

Bununla birlikte, bazı yorumcular özelliğin çok hızlı bir şekilde kullanıma sunulduğunu söylerken, en son saldırı dizisinin arkasındaki birincil güvenlik açığına  sebep olan şeyin Chaosnet olduğuna inanıyor. ShapeShift’in kurucusu Erik Voorhees, “Projenin yavaşlaması gerekiyor” dedi. “Kaplumbağa stratejisini alma zamanı.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar