X


Kanada’da, Kripto Para Platformları Faaliyetleri İle İlgili Bir Klavuz Yayınlandı

Kanadalı yetkililer, kripto para alım satım platformlarına, belirli başlı kurallar çizmek adına bir kılavuz yayınladı.
12:30
24 Eylül 2021

Ülkenin menkul kıymetler düzenleyici organı olan Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA), 23 Eylül’de kripto para alım satım platformları için bir kılavuz yayınladı. Klavuzda yer verilen bu düzenlemeler, reklam, pazarlama ve sosyal medya kullanımı gereklilikleri başta olmak üzere birçok alanı kapsıyor.

Regülatörler Endişeli

Bildiri, CSA ve Kanada Yatırım Endüstrisi Düzenleme Kurumu tarafından ortaklaşa yayınlandı. Bu düzenleyici kurumlar, “kripto para alım satım platformlarının reklam faaliyetleri ve pazarlama stratejileri” ile ilgili birtakım belirli kuralların gerekli olduğunu belirtiyor. Regülatörler, bazı kripto para borsalarının menkul kıymet gereksinimlerini ihlal edebileceğinden ve yatırımcıların korunma gereksinimlerinin artabileceğinden endişe duyuyor.

Reklam Politikaları, Yetkililer İçin Oldukça Önemli

Bildiri, şirketlerin pazarlama adına yaptığı, yüklü alım satımları teşvik eden reklamları caydırmayı amaçlıyor. Regülatörler, bu tür reklamların, özellikle yeni platformlarda oldukça yaygın olduğunu söylüyor. Piyasaya yeni adım atmış kripto para platformlarının, kullanıcı kitlelerini hızla büyütmek adına bu tür pazarlama stratejilerine başvurdukları düşüncesi, yetkililer arasında oldukça benimseniyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

CSA ve IIROC’nin endişeleri, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) endişeleri ile oldukça benzer. SEC, özellikle yatırımcıların korunması konusundaki hassasiyetini sık sık yineliyor. ABD’nin de ilerleyen aylarda düzenleyici yönergeleri yayınlaması bekleniyor.

Regülatör kurumların, pazarlama politikaları ile ilgili düzenlemelere bu kadar yoğun mesai harcamalarının nedeni anlaşılabilir. Genel itibariyle piyasaya yeni gelen bilinçsiz yatırımcılar, itibar gören kaliteli platformlar ile sahte platformların ayrımını yapamaması nedeniyle, zaman zaman büyük mağduriyetler yaşanabiliyor.

ABD SEC Başkanı Gary Gensler, kuralları açıkça çiğneyen binlerce kripto para birimlerinin uzun vadede sürdürülebilir olduğuna inanmıyor. Piyasa, artık 2017’deki ICO çılgınlığıyla anılan “vahşi batı” döneminde değil. Ancak hala hatrı sayılır miktarda yatırımcı, çok sayıda etik olmayan iş uygulamalarından muzdarip. Kripto para alanında iş yapan birçok kurum ve bu piyasada faaliyet gösteren çokça yatırımcı, regülasyonların bu ekosisteme daha geniş bir meşruiyet kazandıracağını düşünüyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar