Kripto Para Nedir?

Özet

  • Kripto paralar, şifrelenmiş bir veri bütünlüğüne sahip varlıklardır.
22:42
26 Şubat 2021

Kripto para ifadesi birçok kişinin aklında Bitcoin (BTC) ile yer edinse de lider kripto para biriminin dışında da birçok kripto para birimi bulunuyor. Kripto para piyasasını anlamak için ise ilk olarak kripto paranın tanımını bilmek gerekiyor. Ocak 2009 tarihinde piyasaya sürülen Bitcoin ilk ve hala lider kripto para olsa da piyasada 6.000’den fazla aktif kripto para projesi bulunuyor. Değeri sıfırlanan ve artık aktif olmayan projeler de sayıldığında bunun 10.000’in üzerine çıktığı biliniyor.

Kripto paralar, geleneksel para birimlerinden özellikle sanal olmaları ve blockchain teknolojisi kullanmaları yönüyle ayrılmakta. Blockchain ile dağıtık bir defter oluşturuluyor ve kripto paraların çoğunda bulunan merkezsizlik ortaya çıkıyor. Kripto paraların içsel bir değeri olmasa da bunlar şifreli olarak oluşturulan ve arz-talep dengesine göre değerlenen varlıklar olarak ifade edilebilir.

Regülatörler kripto paralar için dijital para birimi veya alternatif para birimi ifadesini de kullanmakta. Kripto paralar ilk olarak online işlemlerde eşler arası alım satım ve alternatif ödeme aracı olmak için tasarlandı. Ancak özellikle Bitcoin’in volatilitesi bunların şu an ödeme aracı olmasının önündeki en büyük engel. Bitcoin buna karşı ise bir değer saklama aracı olarak ön plana çıkmakta.

İçerik Rehberi

Kripto Ne Demek

Kripto, şifreleme anlamına geliyor. Bitcoin ağında madencilerin bu şifreleri çözerek BTC elde ettikleri biliniyor. Bu da aslında kripto para madenciliği olarak ifade edilebilir. Her şeyin yazılımla oluşturulduğu bu sektörde kod, kanun gibi görülmekte.

Kripto paraların en çok öne çıkan özelliği ise buradan da anlaşılabileceği üzere şifreleme. Şifreleme aslında verilerin bütünlüğünü koruyor ve blockchain’in yapısını güvenceye alıyor. Kullanıcıların işlemleri açık olsa da kullanıcı verileri tamamen gizli kalıyor. Dijital imzalar ise şifreli bilgilerin aktarılmasını ve sahiplik elde edilebilmesini sağlamakta. Kripto para işlemlerinde her bir adım için dijital imza atılması gerekiyor.

Kripto Para Alma

Kripto paralar kulağa ilk başta bir hayli karmaşık gelse de kripto para almak oldukça kolay. Kripto para almak veya satmak için dünyanın en büyük borsası Binance kullanılabilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar