X


Geçmişten Günümüze Kripto Paralar: 2025 yılında Hangi Coin’leri Konuşacağız?

Geçtiğimiz 4 yıl önce ilk 20 içinde yer alan kripto para birimlerinin günümüzde bahsi geçen listede olmadığı görülüyor. 
10:00
24 Eylül 2021

Kripto para ekosisteminin popüler isimlerinden olan Lark Davis, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile 2017 yılındaki kripto para piyasasının görünümünü paylaştı. Davis’in ifadelerine göre 2017 yılında en iyi 20 kripto para arasında sayılabilecek olan coin’lerin çoğu şu anda gerilemiş durumda.

Kripto Piyasası Hızla Değişiyor

Davis konuyla ilgili açıklamalarında, “Bu, 4 yıl önce bugünün en iyi 20 kripto parası. Size oldukça sağlam bir bakış açısı sağlar. Kripto paranızın hala burada olacağını veya en azından bugünden sonraki 4 yıl içinde ilk 100’de olacağını düşünmüyorsanız, bir çıkış planınız olsa iyi olur!” sözlerini kullandı ve şu tabloyu paylaştı:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Peki, temeli sağlam projelerin yükselişi ve 2017’den bu yana atılan büyük gelişme adımlarıyla, 2025’in manzarası bugün sahip olduğumuza benzeyebilir mi?

2017 Yılının İlk 20’si

2017’nin kripto sıralamasında bakıldığında günümüzde oldukça farklı bir görünüme sahip olduğumuz anlaşılıyor. Evet, Bitcoin ve Ethereum bir ve iki numaralı kripto paralar olarak işlem görmeye devam ediyor. Ayrıca XRP, Litecoin ve Tether’in de resimde olduğu görülüyor. Ancak diğer kripto para birimleri için aynı şeyler söylenemeyebilir.

Bu durumu bazı isimler, yatırımcıların kararsızlığı olarak nitelendirirken, bazı isimler güçlü projelerin öne çıktığı şeklinde yorum yapıyor. Bununla birlikte CoinMarketCap’in en eski listesine bakıldığında değişmeyen tek şeyin Bitcoin olduğu görülüyor.

2013 Karşılaştırması

Bir yapay zeka yazma aracı olan Linguix’in kurucu ortağı Alex Lashkow, 2013’te 2018’e kıyasla ilk 10’u inceledi ve Davis gibi, sıralamada büyük değişiklikler olduğunu da kaydetti. Popüler isim önde gelen 2013 projelerinin çoğunun, onları çevreleyen hype’ı destekleyecek öze sahip olmadığına dikkat çekiyor.

Lashkow konuyla ilgili olarak, “2013’teki en iyi 10 kripto para biriminin çoğu çok fazla heyecan uyandırsa da, ne yazık ki çoğu 2018’de listeye girmeyi hak etmedi.” sözlerini kullandı.

Peki ya 2021 ile 2025’i karşılaştırmaya ne dersiniz? Mevcut ilk 10 kripto para birimi, Bitcoin, Ethereum, Cardano, Tether, Binance Coin, XRP, Solana, Polkadot, USD Coin ve Dogecoin‘den oluşuyor.

Düzenleyici belirsizlik ve nakit rezervlerinin tartışmalı olması nedeniyle Tether ve net kullanım durumunun olmaması nedeniyle Dogecoin dışında, diğer tüm projelerin ilk 10’daki konumunu destekleyecek güçlü bir temeli var.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar