X


Avalanche (AVAX) Neden Bu Kadar İlgi Görüyor? Öne Çıkan Özellikleri Neler?

Avalanche (AVAX) rakibi Ethereum (ETH)'dan neyi daha iyi yapıyor? Onu farklı kılan özellikleri neler?
22:09
23 Eylül 2021

Son günlerde yaptığı yeni ATH ile adından söz ettiren Avalanche (AVAX) neden bu denli ilgi görüyor? Avalanche (AVAX) ekosistemi hızla büyümeye ve daha fazla kripto para yatırımcısına ulaşmaya devam ediyor. Ethereum (ETH)’a rakip olarak çıkan projeler arasında adı sürekli geçen Avalanche (AVAX) birçok konuda iyi ve bugün bunu ele alacağız.

Avalanche (AVAX)

AVAX için akla gelen en önemli iki detay ucuz ve hızlı olması, elbette bu durum DeFi için onu son derece iyi hale getiriyor. Yakın zamanda 10 dolara kadar düşen Avalanche (AVAX) fiyatı da bundan nasibini aldı. Bugün yaşanan ATH ile fiyat 80 dolar sınırına dayandı. Piyasa değerine göre en büyük 15 kripto para arasında yer alıyor ve günlük hacmi 2,5 milyar dolara kadar ulaştı.

Projenin arkasındaki isim bir Türk, Emin Gün Sirer hali hazırda Cornell üniversitesinde bilgisayar bilimleri doçenti ve projenin temelleri 2018 yılında atıldı. İlk ön satışını 0,33 dolar ile 2019 yılında yapan Avalanche (AVAX) 18 milyon token sattı. Bir sonraki yıl yapılan satışta ise 0,50 dolardan 24,9 milyon AVAX satıldı. Projenin son finansman turu ise Polychain ve Three Arrows Capital öncülüğünde yönetildi. Son yatırım turunda Avalanche (AVAX) 230 milyon dolar topladı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Özellikle DeFi ve NFT alanında ciddi projeler bulunan Avalanche (AVAX) ağında popülerlik biraz da buradan geliyor. Sadece NFT odaklı 30’u aşkın proje Avalanche (AVAX) ağını kullanıyor. Ağdaki bazı projeleri yukarıda görüyorsunuz.

Avalanche (AVAX), Ethereum’a Rakip Olabilir Mi?

En büyük farkı hızı olan Avalanche (AVAX) saniyede yaklaşık 4500 işlemi karşılayabiliyor. Rakibi Ethereum (ETH) ise henüz 1 saniyede 15-30 arasında işlem gerçekleştirebiliyor. Tabi bu kapasitesinin en geç 2023 sonuna kadar güncellemeler tamamlandığında artması bekleniyor. Ancak Ethereum (ETH) hali hazırda hem işlem ücreti hem de hız anlamında birçok rakibinin gerisinde kalıyor. Avalanche (AVAX) ağında bir işlemi maliyeti sadece 0,0000048 ile 0,0000144 dolar arasında değişiyor.

Üstelik sadece yatırımcılar değil, geliştiriciler de Avalanche (AVAX) ağına yoğun ilgi gösteriyor. Sadece 1 yıl gibi kısa bir sürede ağdaki proje sayısı 320’yi aştı. SushiSwap, Chainlink, Circle ve The Graph gibi bilindik projeler Avalanche ağının akıllı sözleşme altyapısından yararlanıyor.

DeFi ve NFT alanında oldukça başarılı projelerin ağda bulunduğunu söylemiştik. Spor temalı NFT projesi Topps kısa süre önce ağda “Inception” adlı bir Major League Baseball NFT koleksiyonunu bastı. Kısa süre önce de Almanya futbol ligi Bundesliga ile ortaklık kurdu.

Elbette Ethereum’un halen en büyük akıllı sözleşme ağı olduğunu unutmamak gerekiyor. Üstelik birçok yatırımcı Ethereum’u değer deposu olarak da görüyor. Uzun vadeli çok fazla yatırımcısı olan Ethereum (ETH) yine de hız ve işlem ücreti kaslarını geliştirene kadar rakiplerine pazar payı kaptıracak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar