Avalanche Coin Nedir?

Avalanche (AVAX) coin, Avalanche platformunun yerel token’ıdır.
13:57
23 Eylül 2020
Okuma Süresi: 3 Dakika

Avalanche (AVAX) coin, Avalanche platformunun yerel token’ıdır ve esas olarak ağı güvence altına almak, operasyonel ücretler için ödeme yapmak, eşler arası transferler ve Avalanche platformunda yeni ağlar oluşturmak için kullanılır.

“AVAX coin Binance, AVAX coin al, Avax coin nasıl alınır, Avax token nasıl alınır, AVAX Coin, AVAX” gibi konuları bu yazımızda bulabilirsiniz.

AVAX Coin Nedir?

AVAX coin, Avalanche ağını güvenceye almak ve platformda yeni ağlar oluşturmak için kullanılan token’dır.

Açık kaynaklı bir platform olan Avalanche’da kullanıcılar, merkezsiz finans uygulamaları ve kurumsal Blockchain’ler ile birlikte çalışabilir, ölçeklenebilir uygulamalar oluşturabiliyor. Burada asıl amaç, Avalanche’deki geliştiricilerin karmaşık kural kümelerine sahip, güçlü, güvenilir ve güvenli uygulamaları ve özel blok zincir ağlarını kolayca oluşturmasına ya da mevcut özel veya genel alt ağlar üzerine uygulamalar inşa etmesine izin vermektir.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Avalanche, işlemleri bir saniyenin altında onaylayabilen, Ethereum geliştirme araç setinin tamamını destekleyen ve milyonlarca bağımsız doğrulayıcının tam blok üreticisi olarak katılmasına olanak tanıyan ilk akıllı sözleşmeler platformu olduğunu ifade ediyor.

Bunların yanı sıra Avalanche platformunun oldukça güvenilir olduğu ve hatta %51 saldırılarına büyük oranda dayanıklı olduğu belirtiliyor. Avalanche mimarisinde; konsensüs makineleri, sanal makineler, zincirler ve alt ağlar bulunuyor. Avalanche’deki her şey bir alt ağ olarak tasarlandı ve her zincir bir alt ağın parçası olarak çalışıyor. Doğrulayıcıların ise “Birincil Ağın” bir üyesi olması gerekiyor. “Birincil Ağ”da ise zincir bulunuyor: Platform zinciri, borsa zinciri ve sözleşme zinciri.

P-Chain olarak adlandırılan platform zinciri, Avalanche üzerindeki meta veri zinciridir ve doğrulayıcıları koordine eder, aktif alt ağların kaydını tutar ve yeni alt ağların oluşturulmasına izin verir. Öte yandan X-Chain yani borsa zinciri, Avalanche’deki varsayılan varlık zinciridir ve yeni varlıkların oluşturulmasına, varlıkların kendi arasında takas edilmesine ve alt ağlar arası transferlere olanak tanır.

Son olarak ise sözleşme zinciri, Avalanche’deki varsayılan akıllı sözleşme zinciridir ve Ethereum uyumlu akıllı sözleşmelerin oluşturulmasını sağlar.

AVAX Coin Yorum

AVAX coin özellikle Türkiye’de büyük bir ilgi çekti ve olumlu yorumlar aldı. Çünkü başında bir Türk bulunuyor. Prof. Dr. Emin gün Sirer projenin başındaki isim olarak yer alıyor ve bu da Türk kullanıcıların projeye daha pozitif yaklaşmasını sağlıyor.

Bununla birlikte AVAX piyasaya sürülür sürülmez tüm dünyadan büyük ilgi topladı ve henüz 24 saat olmadan Binance gibi büyük bir borsa ile ilk resmi listelenmesini gerçekleştirdi. Binance listelenmesi ile birlikte 10 kat gibi büyük bir artış yaşayan AVAX ile ilgili yorumların oldukça olumlu olduğunu görülüyor.

AVAX Coin Fiyat

“Avax coin al, Avax coin nasıl alınır, Avax token nasıl alınır” gibi konuları merak edenler için öncelikle güncel fiyatlar değinmekte fayda olacaktır. Yazının yayına hazırlandığı sırada 4.20 dolardan işlem gören AVAX, CoinMarketCap verilerine göre 102.935.332 USD işlem hacmi ile ilk 100 kripto para birimi arasında 92. sırada yer alıyor. Yani henüz çok yeni bir coin olmasına rağmen AVAX, ilk 100 arasında kendisine yer edindi bile.

Bunların yanı sıra piyasa sürüldüğünden bu yana AVAX token, 22 Eylül’de 11,89 dolar ile kendi rekorunu kırdı ve bu kısa süre içinde görülen en düşük seviye de 3.98 dolar ile 23 Eylül’de görüldü. Son olarak şu an dolaşımda 24.500.000 AVAX bulunduğunu ve toplam token miktarının 720.000.000 AVAX olacağını belirtmekte de fayda var.

AVAX Coin Nereden Alınır?

AVAX coin’i ilk resmi listelenmesi olan ve dünyanın en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para borsası Binance ile satın alabilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
  • Yavuz Sinan Alkış
    2 sene önce

    Artık Paribu’da da mevcut.

    656