reklamı kapat

Bitcoin (BTC) ETF’si Sonunda Piyasaya Sürülüyor

ABD'den beklenen Bitcoin ETF haberinde yeni gelişme!
13:22
23 Eylül 2020

Bitcoin ETF’si veya borsa yatırım fonu, özellikle 2019 yılında kripto para yatırımcılarının en çok beklediği gelişmelerden birisi olmuştu. ABD içerisinde listelenecek olası bir Bitcoin ETF’si ile lider kripto para birimi dahil bütün kripto paraların rekor kıracağı tahmin ediliyordu ancak beklenen bir türlü olmadı.

ABD’nin finansal regülatörü SEC’in engeline takılan ETF, ABD’de piyasaya girmeyi başaramasa da kripto para konusunda yapılan adımlarla tanınan Bermuda, adını bu şekilde duyurmayı başardı. Bermuda’nın ulusal borsası Bermuda Menkul Kıymet Borsası (BSX), Cuma günkü duyurusunda Hashdex Nasdaq Crypto Endeks ETF’sini listelediğini açıkladı.

Hashdex’in Bitcoin ETF’si Ne Kadar Etkili Olacak?

Brezilya merkezli bir fon yönetim şirketi olan Hashdex, aynı zamanda ABD’nin önemli borsalarından Nasdaq üzerinde de listelenmiş durumda. Peki ETF tam olarak ne işe yarıyor ve bu Bermuda merkezli ETF, fiyata etki edebilecek mi?

Bitcoin ETF’si aslında borsa yatırımcılarının da kolaylıkla Bitcoin yatırımı yapabilmesini sağlayan bir araç olarak biliniyor. Bitcoin fiyatını baz alan ETF, insanların BTC fiyatı üzerinde spekülasyon üretebilmesini ve bu sayede gerçek anlamda BTC almadan BTC fiyatına bağlı kar veya zarar edebilmelerini sağlıyor.

Ancak tabii ki Bermuda içerisinde piyasaya sürülen bu ETF’nin fiyata olan etkisi, ABD’deki olası bir  Bitcoin ETF‘si kadar olmayacaktır. Bitcoin fiyatı da son 24 saat içerisinde sadece düşüş yaşayarak bunu ortaya koymuş oldu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.