X

Güney Kore, Kripto Para Borsalarına Yeni Bir Talepte Bulundu!

Güney Kore, ülkedeki kripto para borsalarına yeni bir şart getirdi.
21:00
29 Eylül 2021

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ülkede hizmet veren kripto para borsalarına yeni bir taleple gitti. Buna göre borsa çalışanları platform üzerinde ticari faaliyette bulunamayacak. Daha önce bu konunun OpenSea özelinde istismara sebep olduğunu görmüştük. Şirket müdürlerinden biri ana sayfada listelenecek NFT’leri satın alarak fahiş fiyatlara satıyordu. Buna göre kripto para borsalarında çalışanlar kendi platformlarında işlem yapamayacak.

Kripto Para Borsalarına Yeni Yasak

Personellerin platform üzerinde kripto para ticareti yapmaması isteyen FSC gerekli adımların atılması için 1 ay süre tanıdı. Borsaların kendi iç kontrol mekanizmalarını oluşturmasını isteyen Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) ciddi yaptırımlar uygulayabilir. İzin verilen süre içinde gerekli aksiyonları almayan borsalar 85.000 dolar para cezası ödemek zorunda kalabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

FSC gerek görmesi halinde bu borsaların ülkedeki faaliyetlerini askıya alabileceğini de duyurdu. Bu talep, hükümetin 28 Eylül’de kabul ettiği çıkar çatışmalarına ilişkin kurallara dayanmaktadır. Düzenleyici kurum vatandaşların mümkün olduğunca az para kaybetmesini istiyor. İlerleyen süreçte borsalara yeni kısıtlamalar da gelebilir.

Verilen Süre Doldu

Güney Kore, ülkede hizmet veren kripto para borsalarına lisans başvuruları için 24 Eylül’e kadar son bir süre tanımıştı. Ancak birçok borsa gerekli yükümlülükleri yerine getiremediği için lisans alamadı. Şimdilik ülkede lisansı bulunan ve resmi olarak hizmet verebilen 4 borsa bulunuyor.

Lisans süreçlerini yerel düzenleyiciler tarafından tanınan süre içinde tamamlayan Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit borsaları Güney Korelilere hizmet vermeye devam ediyor. Güney Kore hükümeti ülkenin istihbarat kurumu dahil birçok makamıyla borsaların sıkı iletişim kurmasını istiyor. Borsaların denetlenebilir olmasına ve veri paylaşımına son derece önem veren Güney Kore bu sefer ek süre tanımayacak.

Binance, ByBit ve BitMex gibi bilindik borsalar dahi itibari para birimi cinsinden ödemeleri kabul etmiyor. Hatta dil desteklerini bile sınırladılar. İlerleyen süreçte daha fazla borsanın istenen şartları yerine getirerek hizmet vermeye başlaması beklenebilir. Şimdilik özellikle orta ve küçük çaplı borsalar kendilerinden istenen şartları yerine getiremiyor. Hatta kendilerine ek maliyet oluşturulduğu ve rekabetlerinin engellendiğini savunan bazı yerel borsalar suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladılar.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar