X


Tether (USDT) Davasında Sıcak Gelişme!

Dava neden açılmıştı, bugün neler oldu? Tether ve Bittrex Davası hakkındaki detaylar!
20:02
29 Eylül 2021

Piyasa manipülasyonuyla alakalı açılan davada bugün yeni bir gelişme oldu. Tether ve Bittrex tüm iddiaların yersiz olduğunu savunuyor ancak 1 trilyon dolarlık manipülasyon davası maalesef devam ediyor. Bugün yaşanan gelişme ise iddiaların bir kısmıyla alakalı, Yargıç Polk Failla sanıklar hakkındaki iddiaların yarısını reddetti. Ancak Bittrex ve Tether (USDT) buna rağmen uzlaşmaya yanaşmıyor.

Tether ve Bittrex Lehine Kazanım

En büyük stablecoin ihracatçısı Tether (USDT) ve ona bağlı borsa Bittrex iki yıldır manipülasyon iddialarıyla mücadele ediyor. Sanıklar hakkındaki iddialara korkunç ancak şimdilik ABD Bölge Yargıcı Katherine Polk Failla sayesinde yarısının rafa kalktığını düşünebiliriz. Buna rağmen Tether ve Bittrex haklarındaki iddiaların haksız olduğunu savunmaya devam ediyor.

Çin yasaklarından daha tehlikeli bir şey varsa stablecoin FUD’larıdır. ABD’li yetkililer hali hazırda stablecoinleri düzenlemek için çalışıyor. Süreç devam ederken gelebilecek bir yaptırım veya dava kararı tüm kripto para piyasalarını olumsuz etkileyecektir. Şimdilik Tether ve Bittrex tarafından elde edilen başarı gayet iyi görünüyor. Sanıklar güçlü duruşunu devam ettirebilirse tüm iddiaların reddedilmesi de mümkün olabilir.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Tether ve Bittrex Davası

Bir grup davacı yaklaşık 2 yıl önce Tether ve Bittrex aleyhine bir dava açmış 1 trilyon dolar tazminat talep etmişti. Kripto para yatırımcılarının neredeyse her gün kullandığı Tether bundan 7 yıl önce piyasaya sürülmüş ilk stablecoindir. Daha sonrasında USDC, DAI, BUSD gibi birçok alternatifi çıksa da bugün Tether (USDT) birinciliği hiçbirine kaptırmadı.

Roche Cyrulnik Freedman isimli bir hukuk bürosu tarafından açılan dava Tether’ın 1’e 1 karşılık bulundurmadan karşılıksız sanal dolar bastığına odaklanıyordu. Tabi daha sonra şirket teminat olarak gösterdiği varlıkları açıkladı, ancak bunlar da hızlı nakde çevrilebilecek şeyler değildi. Bu kısım günümüzün ciddi bir sorunu olarak karşımızda duruyor.

Tether’a bu dava açıldığında 2017 boğasını tetiklemekle suçlanıyordu. Yani karşılıksız USDT basarak piyasada manipülasyon yapılmış yapay bir boğa dönemi oluşturulmuştu. En azından iddialar genel çerçevede bunu söylüyor. Davacılar kripto para fiyatlarının yapay şekilde yükseltildiğini sonrasında düşerek yatırımcıları zarara uğrattığını savunuyor. Bahsedilen kayıplar ise yaklaşık 1,4 trilyon dolar civarındadır.

Bittrex borsasını ilgilendiren kısım ise tam olarak burasıdır. Tether tarafından basılan karşılıksız USDT’ler burada düşen fiyatı tutmak için kullanılıyordu.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar