X


Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin, ERC-4337’yi Açıkladı: Yeni Güncelleme Neleri İçeriyor?

Ethereum geliştiricisi, güncelleme ile tanıtılacak yeni özellikleri ve potansiyel olasılıkları aktardı.
16:06
29 Eylül 2021

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ERC-4337 güncellemesini duyurdu. Ethereum geliştiricisi, güncelleme ile tanıtılacak yeni özellikleri ve potansiyel olasılıkları aktardı.

ERC-4337’ye Giriş

Ethereum ağı için en önemli güncelleme, hem geliştirici hem de kullanıcı toplulukları tarafından merakla beklenen Account Abstraction olacak. Güncellemede bireysel kullanıcıların cüzdanları için yeni doğrulama methodu entegre edilecek. Artık çoklu imza, kurtarma ve yeni imza algoritmaları gibi uygulanabilen yapılar geliştiriciler tarafından yaratılacak.

Belirtilen işlevler modern cüzdanda hali hazırda mevcut ancak bunları kullanmak için geliştiricilerin ek işlemler kullanması, aşırı miktarda gas fee ödemesi gerekiyor. Kullanıcıların diğer bir hesapta ETH tutması veya genellikle merkezsiz şekilde çalışan aktarım sistemlerini kullanması gerekiyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Daha önce hizmet veren EIP-2938, bu sorunu çözmek adına tasarlanmıştı ancak aynı zamanda ölçeklenebilirlik sorunu ile uyuşmayan Ethereum protokol değişikliklerini gerektiriyordu. Yeni hizmet edilen güncelleme, fikir birliği katmanı protokol değişiklikleri olmadan aynı hedeflere koşulacak.

Güncellemede Neler Hedefleniyor? Ne Değişecek?

Güncellemenin getireceği temel işlev, Ethereum protokolünü değiştirmeden yeni kullanım alanlarının uygulanmasına imkan tanıyan bir işlem mantığıdır. EIP-4339 ile geliştiriciler, kullanıcının komutlarını içerecek ve daha sonra paketlenerek bir işlem olarak bloğa gönderilecek bir kuyruk oluşumu sağlayacak yeni bir katman oluşturmaya karar verdi. Yeni işlem tasarımının özellikleri Buterin makalesinde derinlemesine incelenebilir.

Tümüyle bir P2P mempool, basitleştirilmiş kullanıcı tarafı cüzdan kurulumu, tam EIP-1559 desteği ve DoS saldırılarından korunma amacıyla opere edilerek zincirdeki aktörler merkezsiz olacak. Güncellemenin ön sürümünün yakında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Hemen ardından güncelleme, denetimlerden geçeek ve testnet’te yayına alınacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar