f Gözler 2024 ABD Seçimlerine Döndü! Olaylı İsim 2026 Öncesinde Görevden Alınırsa Kripto İçin Tarihi Zafer Olur! › COINTURK

Gözler 2024 ABD Seçimlerine Döndü! Olaylı İsim 2026 Öncesinde Görevden Alınırsa Kripto İçin Tarihi Zafer Olur!

Özet

  • Gary Genslerve SEC mahkeme karşısında zorlu günlerden geçiyorlar.

  • Ripple davasının kaybedilmesi ve Grayscale'in zaferi, Gensler'in otoritesini sarstı.

  • Gensler'in görevden alınması pek olası görünmüyor, ancak alternatif başkan adayları da gündemde.

  • Piyasaya etkisi: Pozitif
15:00
2 Eylül 2023

Gary Gensler iyi bir 2023 yılı geçiriyormuş gibi görünmüyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı ve kurumu, kripto endüstrisi uygulaması söz konusu olduğunda son zamanlarda mahkemelerde bazı ciddi darbeler aldı. Bu da bir soruya yol açıyor. Gensler, görev süresi 2026’da resmen sona ermeden önce bir dizi şartla veya başka bir şekilde ayrılabilir mi?

SEC Ripple Davasını Kaybetti

SEC’e vurulan en son darbe, bir temyiz mahkemesinin Grayscale tarafından talep edilen bir Bitcoin borsa yatırım fonu dönüşümünü reddetme gerekçesinde tutarsızlıklar olduğunu belirtmesiyle geldi. SEC daha önce Bitcoin vadeli işlemlerine dayalı ETF’leri onaylamıştı. Ancak ajans, spot ETF için neden aynı şeyi yapmayacağını açıklayamadı. Dolayısıyla mahkeme Grayscale’e bir zafer kazandırdı. 30 Ağustos’ta Senatör Warren Davidson (R-OH) Gensler’in istifa etmesi için çağrılarını yeniledi.

Daha da büyük bir darbe SEC’in Ripple’a karşı kaybıydı. Ön mahkeme kararı, SEC’in çoğu kripto para biriminin menkul kıymet olduğu yönündeki geniş iddiasına meydan okudu. Mahkeme, XRP‘nin bir borsada yatırımcılara satıldığında menkul kıymet olmadığına karar vererek sektör için büyük bir kazanım elde etti.

Mahkeme draması henüz sona ermemiş olsa da, Ripple davasında nihai bir yenilgi SEC için yıkıcı olabilir. Daha da önemlisi, her olumsuz karar SEC’in yasal teorilerindeki ve Gensler yönetimindeki uygulama stratejilerindeki kusurları ortaya çıkarıyor.

SEC’in Kayıpları Neden Önemli?

Gensler, SEC’in tutumlarını mevcut yasaların doğal uzantıları olarak göstermeye çalışmıştı. Bununla birlikte, muhalif yargı görüşleri, blockchain endüstrisinin modası geçmiş düzenlemelerin acil modernizasyon gerektirdiği yönündeki argümanlarına itibar kazandırmakta.

SEC yakında büyük borsalar Binance ve Coinbase‘e karşı yaptırım eylemleri yoluyla kritik testlerle karşı karşıya kalacak. Bu iyi kaynaklara sahip devler SEC’e karşı açıkça mücadeleci bir duruş benimsemişlerdi.

Daha küçük olan Bittrex borsasına yönelik bir önceki SEC şikayeti, Bittrex’in ABD pazarından çıkmasıyla nispeten ılımlı bir uzlaşmayla sonuçlanmıştı. Ancak SEC’in Binance ve Coinbase’e yönelik şikayetleri Bittrex davasına çok benziyor ve bu da bu büyük firmaların mahkemede şanslarını deneyebileceklerini gösteriyor.

SEC, Binance’e karşı talep edilen varlık dondurma işlemini tam olarak gerçekleştiremedi. Kurum daha sonra, belki de Adalet Bakanlığı’nın da dahil olduğu daha büyük bir davaya işaret eden, mühürlü bir dilekçe sunmak gibi oldukça alışılmadık bir adım attı. Bu adli yenilgiler dizisi, kurum için potansiyel bir kırılganlığa da işaret ediyor. Düzenlemeye tabi kuruluşlar, SEC’in yetki ve yorumlarına meydan okumayla ilişkili risklerin azaldığını algılayabilir.

Firmalar genellikle bir mahkeme mücadelesinin nafile veya aşırı külfetli olacağından emin olduklarında uzlaşmayı kabul ederler. Ancak SEC’in kayıpları, firmaları SEC’in taleplerine boyun eğmek yerine mahkemede şanslarını denemek konusunda cesaretlendirebilir.

Gensler Görevden Alınabilir Mi?

SEC başkanı Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından aday gösterilir ve Senato tarafından onaylanması gerekir. SEC başkanının görev süresi beş yıldır. Yeni Ekonomi Enstitüsü sekreteri ve kurucu üyesi Hugo Volz Oliveira, Yaptığı bir görüşmede, Gensler’in 2009’dan bu yana en aktif başkan olduğunu söyledi.

“Ve özellikle de son zamanlarda kongre yetkisi olmadan en çok hareket eden SEC başkanı oldu. Bu sadece kripto ile ilgili değil, her tür piyasa katılımcısının bu liderlikten hoşnutsuz olmasıyla ilgili. Bu, ABD kripto piyasasını denetlemesiyle ilgili çok sayıda mahkeme başarısızlığından daha önemli. Genel olarak ve kripto balonunun dışında, birçok kişi Gensler’in etkili olmadığına ve gerçek dünyada etkisi olmayan önemli olmayan sorunları çözdüğüne inanıyor

Shipyard Software CEO’su Mark Lurie, BeInCrypto’ya yaptığı açıklamada Gensler’in görevden alınacağına şüpheyle yaklaştığını söyledi.

Gensler hiçbir yere gitmiyor, çünkü kripto karşıtı gündem ondan gelmiyor, o sadece Biden yönetimi adına bunu kovuşturuyor. Görevden alınmasının tek yolu, farklı bir gündemle yeni bir yönetimin seçilmesidir.

Gary Gensler Kovulursa Ne Olur?

Başkan Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen, şu ana kadar SEC’in onun gözetimindeki yönetimine “çok destekleyici” oldular. Görev süresine ilişkin yaygın öfkeye rağmen, Gary Gensler’in Biden’ın gözetiminde görevden alınması pek olası görünmüyor.

Bununla birlikte, potansiyel bir boşluk için yarışanlar arasında Rostin Behnam da var. Kendisi Ocak 2022’de atanan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) mevcut başkanı konumunda. Gensler daha önce Obama yönetiminde CFTC’nin başındaydı ve Washington’da bazıları bu hamleyi bir adım olarak görüyor.

Gary Gensler’in kovulması halinde başka seçenekler de bulunuyor. Bunlardan bir diğeri, kripto madencilik firması Bitfury’nin danışma kurulunda yer alan ve kendisi de eski bir komisyon üyesi olan Annette Nazareth. Nazareth Washington’da ılımlı biri olarak tanınıyor. Onun atanması, aylarca süren hararetli yasal mücadelelerin ardından sektöre bir zeytin dalı uzatabilir.

Elbette, Gensler Biden Beyaz Saray’dan çıkmadan önce ayrılmazsa ve Trump 2024’te kazanırsa, halefini aday gösteren eski başkan olabilir. Bu senaryodaki başlıca adaylardan biri, Komisyon üyesi ve Trump’ın atadığı bir isim olan Hester Peirce olabilir. Peirce uzun zamandır kripto endüstrisinin savunucusudur ve düzenleyici aşırılığı eleştiren birçok muhalif görüş yazmıştı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI