X

Ripple SEC İle İşbirliğine Mi Hazırlanıyor? XRP Fiyat Düşüşü Durdu Mu?

Ripple, SEC davası ile ilgili yeni açıklamalar yaptı. 
08:10
30 Aralık 2020

San Francisco merkezli Blockchain firması Ripple’ın başı Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile belada. SEC hem bir şirket olarak Ripple’a hem de şirket CEO’su Brad Garlinghouse ile şirket kurucusu Chris Larsen’a yasadışı menkul kıymet satışı yapmak konusunda dava açtı.

Bu davanın ardından Ripple’ın kripto para birimi XRP token’ın fiyatı adeta çakıldı ve 0,50 dolar seviyelerinden 0,17 dolar bandına kadar geriledi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 0,19 dolardan işlem gören XRP, Ripple’ın son açıklamaları sonrasında artışa geçmese de düşüşünü durdurmuş gibi görünüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Ripple, SEC ile İşbirliği Mi Yapacak?

Ripple yaptığı son açıklamalarda kendisini mahkemede kesinlikle savunacaklarını dile getirdi. Bu Ripple’ın daha önce de söylediği bir şeydi. Ancak bu noktada asıl dikkat çeken şey Ripple SEC ile yeni bir etkileşim kurmaya hazır olduklarını dile getirdi. Yapılan açıklamalara göre Ripple’ın bu açıklamasının altında SEC başkanının değişmesi ve kripto dostu olarak bilinen Elad Roisman’ın yeni başkan olarak göreve gelmesi yatıyor.

Eski SEC Başkanı Jay Clayton koltuğundan ayrılmadan hemen önce Ripple’a dava açmış ve daha olay soğumadan koltuğu Roisman’a devretmişti. Rosiman’ın daha önce yapmış olduğu kripto dostu açıklamalar Ripple için umut ışığı olabilir.

Yine de Sular Bulanık

Ripple’ın açıklamalarına göre SEC’in attığı bu adım birçok borsa için işlerine karışmasına sebep oldu. Özellikle Coinbase’in XRP işlemlerini askıya alacağını açıklaması ile büyük bir düşüş yaşanmış ve XRP fiyatı 0,17 dolara kadar gerilemişti.

Ripple konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda daha önce de ABD’de düzenleyici netlik eksikliği olduğuna değindiklerini ve XRP davasının konuyla ilgili olmayan birçok bireysel yatırımcıyı etkilediğine de değindi. Ripple, “ABD’de kripto için tehlikeli bir düzenleyici netlik eksikliği olduğunu her zaman söylemiştik, davaları Ripple ile bağlantısı olmayan sayısız masum bireyse XRP sahibini etkiledi. Ayrıca borsalar, piyasa yapıcılar ve SEC piyasaya daha fazla belirsizlik getirdi ve korumaları gereken topluluğa aktif olarak zarar verdi.” ifadelerini kullandı.

XRP’nin Delist Edilmesi

Ripple davasının ardından SEC, XRP satışı resmen yasadışı olduğunu resmi bir açıklama ile ortaya atmış oldu ve mahkemenin bu durumu kabul etmesi halinde XRP satışı yapan her platform zora girecekti. Bu sebeple özellikle Amerika merkezli olan ya da Amerikalı müşterilere hizmet veren birçok borsa ya XRP’yi delist etti ya da XRP işlemlerini askıya aldı.

Coinbase dışında Bitstamp ve OKCoin’in de önümüzdeki ay XRP işlemlerini durdurması bekleniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar