reklamı kapat

Google’dan Şaşırtan Reklam Filmi

Dev şirket Google tarafından yayınlanan bir reklam filminde konuşulanlar kripto kullanıcılarının dikkatini çekiyor.
11 Ekim 2018
  • Ömer UçarÖmer Uçar

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Google şimdiye dek birçok konuda kripto paralarla karşı karşıya geldi. Geçmişte kripto para reklamlarını yasakladığını duyuran dev şirket daha sonradan bu konudaki tutumunu değiştireceğini açıklamıştı. Google tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir reklam videosunda konuşulanlar kripto para kullanıcıları arasında çok konuşulacağa benziyor.

Reklamda iki kişi arasında geçen diyaloğa yer verilmiş. Google’un yeni arama ekranı hizmetini tanıtmayı amaçlayan video’daki karakterlerin ismi Abby ile Teddy. Abby diğer karaktere gelen elektrik faturasını “çok fazla” bulduğunu ifade ediyor. Bunun üzerine Teddy de kripto para madenciliği yaptığını belirterek bu faaliyetin “çok fazla enerji” sarf ettiğini söylüyor.

Reklamda geçen diyalog şu şekilde devam ediyor:

Abby: Kripto para mı? O para gerçek değil.


Teddy: Pekala, sana şöyle söyleyeyim; para gerçek değil.

Abby: Bu yalana inanacak mısın?

Söz konusu reklam filminde geçen ifadelerin işaret ettiği tavır Google’un ileri gelen isimlerinin faaliyetleriyle ters düşüyor. Şirketin kurucu ortağı kripto para madenciliğiyle ilgilendiğini ifade etmişti. Dev şirketin ana kuruluşlarından Alphabet Inc. başkanı Sergey Brin Ethereum madenciliğine para yatırdığını duyurmuştu. Brin’in yatırımının büyük çoğunluğu madencilik cihazlarına hesaplama takviyesi getiren GPU çipleri üzerine yoğunlaşıyor. Brin daha sonra 10 yaşındaki oğluyla birlikte Ethereum madenciliğine başladıklarını açıklamıştı.

Dünyaca ünlü şirketin kripto paralara karşı pek de dostça olmayan faaliyetlerde bulunduğu biliniyor. Şirket geçtiğimiz hafta kripto para madenciliğiyle ilgili casus yazılımları gerekçe göstererek bazı Chrome eklentilerini yasaklamıştı.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.