X


Google’dan Ethereum Atağı

Google son Blockchain hamlesinde Ethereum'u hedef aldı.
08:00
5 Eylül 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Google Cloud ekibi geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir blog gönderisinde kripto paralara ilişkin bir adım atıldığını duyurdu. Ekip şirketin analiz çalışmaları için kullandığı veri deposu BigQuery üzerinde Ethereum (ETH) veri seti başlattığını resmen açıkladı. Google gibi büyük bir şirketin Ethereum’a yönelik attığı bu adım kripto para kullanıcılarının dikkatini çekiyor.

Ethereum Blockchain verileri yeni oluşturulan veri setine gönderildi ve bu verilerin her gün güncellenmesi sağlandı. Ekibe göre söz konusu veri seti işletmelerin karar verme süreçlerine katkıda bulunmak, Ethereum yapısındaki geliştirmelere yardımcı olmak ve kullanıcıların diğer işlemlerine daha iyi olanaklar sağlamak amacıyla oluşturuldu.

Google Ethereum Blockchain’inin herhangi bir işlev için uygulama programlama ara yüzlerine (API) sahip olabileceğini belirtiyor. Blockchain’deki işlemin durumunu kontrol etmek, cüzdan-işlem arasındaki bağıntıyı sağlayabilmek ve cüzdan bakiyelerini düzenlemek bu işlevler arasında gösterilebilir. Ancak kullanıcıların API kullanım deneyimlerinin fazla kaliteli olmadığını söyleyebiliriz. BigQuery bu sürece katkı sağlamayı hedefliyor.

Google büyük veri platformunda başlattığı yeni veri setinin bazı kullanımlarını da açıklıyor. Ethereum Blockchain’ine dayalı en popüler oyunlardan CryptoKitties de Google’ın bahsettiği konular arasında yer aldı. BigQuery platformu bazı şartlara uygun CrytoKitties hesaplarından veri toplayabilecek.

Google bu yıl içerisinde yaptığı bir dizi hamleyle Blockchain temelli araçlarını ve hizmetlerini büyük oranda artırdı. Bilindiği üzere şirket geçtiğimiz şubat ayında Bitcoin Blockchaini’nin görselleştirilmesi için bir araç yaratmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar