X


Finansal Denge Kurulu Kripto Para Raporu Yayımladı

Finansal Denge Kurulu kripto paraların popülerliği artarsa düzenlenmemiş kripto paraların finansal dengeyi etkileyebileceğini savundu.
08:00
11 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

10 Ekim 2018 tarihinde Finansal Denge Kurulu (FSB) bir rapor yayımladı. Raporda kripto değerlerin gelecekte finansal dengeye etkilerine dair konular incelendi.

İlk olarak raporda “özel kripto değerlerin” incelendiği, merkez bankaları tarafından basılan dijital paraların ve halka açık sektör kurumlarının bastığı kripto değerlerin değerlendirmeye alınmadığı belirtildi.

Raporda “kripto para” terimi yerine özellikle “kripto değer” kullanılmış. FSB kripto paraların henüz para birimi olarak kullanılabilir olmamasından dolayı kripto paraları “kripto değer” olarak isimlendiriyor. Ayrıca FSB herhangi bir otoriteye ya da hükümete dayanmayan kripto paraları bu özelliğinden dolayı eleştiriyor. Raporun devamında yüksek volatilitenin yaratabileceği sorunlar hakkında yorumlar bulunuyor.

FSB kripto değerlerin finansal dengeyi riske atmasına rağmen dağıtık defter teknolojisinin gelecekte faydalı olabileceğini not düştü. Blockchain teknolojisinin birçok alanda kullanılabileceğinin altı çizildi.

FSB’nin büyük endişelerinin arasında dolandırıcılık, tüketici ve yatırımcıların güvenliği bulunuyor. Ayrıca vergi kaçakçılığına da bir bölüm ayrılmış. Düzenlemelere tabi tutulmayan kripto değerlerin herhangi bir kuruma dayanmadıkları için yasa dışı bir mevzu söz konusu olduğunda sorumlu tutulacak kişinin belirsiz olduğu ifade edildi. Ek olarak kripto paraların sınır ötesi gönderilebilme özelliğinden dolayı birçok yasa dışı faaliyette kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiği yazıldı.

Birkaç FSB üyesi kripto para düzenlemelerin bir an önce tamamlanması gerektiğini düşünüyor. Kripto paralara yaklaşımın belirlenmesi için öncelikle piyasanın ve genel olarak kripto paralarla alakalı cüzdan, platform gibi olguların geliştirilmesi gerektiği belirtildi.

Sonuç olarak FSB kripto değerlerin küresel finansal dengeye henüz bir tehdit oluşturmadığını ancak gelişmelerin çok hızlı olmasından ve verilerin arasında çok fazla boşluk bulunmasından dolayı kripto değerlerin sürekli gözlem altında tutulması gerektiği raporun sonucuna ekledi. Bu gözlemi sağlayacak kurum için yasal bir çerçeve oluşturmanın elzem olduğu öne sürüldü.

Kaynak: Cryptoglobe

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar