Kripto para sektörü 2018 yılında, 2017’nin sonunda görülen rekor seviyelere hiçbir şekilde yaklaşamadı. Örneğin Bitcoin’i ele alalım. Aralık ortasında 20 bin çıtasını aşmasına ramak kalan Bitcoin ekim ayı itibariyle 6.500 dolar seviyelerinde geziniyor. Altcoin’lerin çoğunun Bitcoin’den farklı olduğunu söylemek zor.

Juniper Research araştırmacılarına göre bu durum hayra alamet değil. Şirketin son araştırmasında Birleşik Krallık merkezli araştırmacı Windsor Holden şunları yazdı:

Şayet böylesine elverişli koşullarda artış yaşayamıyorsa, Bitcoin’in mevcut sorunlar çözüldüğünde refaha ulaşması muhtemel görünmüyor. Sektörün bir iç patlamanın eşiğinde olduğunu hissediyoruz.

Bu elverişli koşulların arasında kurumsal yatırımcılara özel olarak açılan platformlar yer alıyor. Coinbase bunlara bir örnek. Amerikan kripto para borsası büyük kurumsal yatırımcıları hedef alan Coinbase Custody’i temmuz ayında açtı. Citigroup da kurumsal yatırımcıların ayaklarını kripto denizine sokması için çalışmalar yapıyor. Öte yandan Fidelity Investments şirketi Bitcoin ETN’lerini (Exchange-Traded Notes) müşterilerinin hizmetine sundu.

Tüm bunlara rağmen Bitcoin fiyatı bir türlü beklenen yükselişi gerçekleştiremedi. Artmak bir yana, müthiş bir düşük volatilite dönemine girdi ve şu sıralar 6.200 – 6.800 dolar arasında gidip geliyor.

İlginç bir şekilde, Holden’a göre piyasa fiyatlarını etkileyebilecek birçok faktör bulunuyor. Bu faktörlerin başında kripto para alımlarında kredi kartı yasakları ve ICO’lara getirilen reklamcılık yasakları geliyor. Holden:

Bütün olarak ele alındığında bu, talebin ve Bitcoin’e yatırılacak mevcut fonların azalmasının muhtemel olduğu anlamına geliyor.

Kaynak: livebitcoinnews.com