Tarihte Bir İlk: Blockchain Altyapılı Telefon Görüşmesi Yapıldı!

Pundi X yeni geliştirdiği telefonla büyük bir yeniliğe imza attı.
10:00
11 Ekim 2018
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Altcoin Pundi X, kripto para ödemelerini kolaylaştırmak için bu yıl kripto tabanlı bir PoS (satış noktası) sistemini hayata geçirmişti. Şirketin kurucu ortağı Pitt Huang’ın yeni Medium yazısına göre Pundi X şimdi de Blockchain’li ilk telefon çağrısını yaptı. Çağrı, Bali’de düzenlenen iki günlük XBlockchain Summit’te, Pundi X’in son cihazı XPhone ile yapıldı.

Kullanılmak için hiçbir merkezi mobil operatörüne ihtiyaç duymayan XPhone, Pundi X’in geliştirdiği Function X Blockchain’inde çalışıyor. Function X Blockchain’i, Blockchain platformlarının rastladığı ölçeklenme, merkezsiz uygulamaların kolay bir şekilde yayımlanması ve internetin merkezsizleştirilmesi gibi sorunlara çözüm getirmek için geliştirildi.

Huang’a göre Function X’i gerçek anlamda merkezsiz yapan beş özellik bulunuyor: Function X OS, Function X Blockchain, Function X IPFX, FXTP Protocol ve Function X Docker. Pundi X geliştiricilerine göre Function X OS, Android OS 9.0 desteğiyle geliştirildi, dolayısıyla Android uygulamalarıyla uyumlu ve geliştiricilerle kullanıcıların platforma geçişi zor olmayacak. Yeni merkezsiz uygulamalar geliştirmek ve yayımlamak da öncekinden daha kolay olacak.

Kullanıcılar Blockchain üzerinden online ortamda ve güvenli bir şekilde yaptığı gibi veri paylaşımı yapabilecek. Geliştiriciler de FXTP üzerinden merkezsiz uygulamaları hızlı ve kolay bir şekilde yayımlayabilecek. Huang’ın yazısının devamında her cihazın Function X ekosisteminde bir node olarak işlev göreceği ve özel bir adres ve anahtara sahip olacağı belirtiliyor.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar