FTX’te Pandora’nın Kutusu Açıldı! Üst Düzey İsim Savcılarla İşbirliği Yaptı!

2021'in Kasım ayında iflasını duyurarak kripto para piyasasını şok eden kripto para borsası FTX'e ilişkin dikkat çekici bilgiler gelmeye devam ediyor.
09:00
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

2021’in Kasım ayında iflasını duyurarak kripto para piyasasını sarsan kripto para borsası FTX‘e ilişkin dikkat çekici bilgiler gelmeye devam ediyor. Reuters’ın haberine göre konuya yakın bir kaynak, FTX’in eski üst düzey avukatı Daniel Friedberg’in kripto para borsasının çöküşünü soruşturan ABD savcılarıyla işbirliği yaptığını ve bu durumun geçen ay dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklanan kurucu ve eski CEO Sam Bankman-Fried üzerindeki baskıyı artırdığını söyledi.

Duruşmaya Tanık Olarak Çağrılması Bekleniyor

Söz konusu kaynak, Daniel Friedberg‘in 22 Kasım’da 20’den fazla müfettişle yaptığı bir toplantıda FTX’e ilişkin bilgiler sağladığını bildirdi. Kaynağa göre, New York Güney Bölgesi ABD Savcılığı’nda düzenlenen toplantıya Adalet Bakanlığı (DOJ), Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu‘ndan (SEC) yetkililer de katıldı. Reuters, bu kurumlarla toplantıyı planlayan katılımcılar arasındaki e-posta yazışmalarına ulaştığını bildirdi.

Kaynak, toplantıda Friedberg’in savcılara Bankman-Fried’in müşteri fonlarını kendi imparatorluğunu finanse etmek için kullandığına dair bildiklerinin tamamını anlattığını aktardı. Ayrıca, FTX’in eski üst düzey avukatının konuyla ilgili olarak diğer üst düzey yöneticilerle yaptığı görüşmeleri de anlattığı ve Bankman-Fried’ın hedge fonu Alameda Research‘deki sürecin nasıl işlediğine dair ayrıntılar verdiği de gelen bilgiler arasında.

Bundan önce Friedberg’in işbirliği daha önce rapor edilmemişti. Kaynağa göre kendisine herhangi bir suçlamada bulunulmadı ve cezai soruşturma altında olduğu da söylenmedi. Bunun yerine, Bankman-Fried’in Ekim ayındaki duruşmasına tanık olarak çağrılacağı belirtildi.

Friedberg’in avukatı Telemachus Kasulis, FBI ve FTX işbirliğine ilişkin yorum taleplerine yanıt vermedi. SEC, Adalet Bakanlığı ve Bankman-Fried’in sözcüsü de konuya ilişkin yorum yapmayı reddetti.

Bankman-Fried Hakkındaki Suçlamaları Reddetti

Bankman-Fried, FTX’deki müşteri fonlarından milyarlarca doları Alameda Research’e aktararak girişim yatırımlarını, lüks gayrimenkul alımlarını ve siyasi bağışları finanse etmekle suçlanıyor olsa da 3 Ocak’taki Manhattan federal mahkemesindeki ilk duruşmada suçsuz olduğunu iddia etti. Kripto para borsasının kurucusu ve eski CEO’su için bir sonraki duruşma tarihi 2 Ekim 2023 olarak belirlendi.

Öte yandan Bankman-Fried’in en yakın iki ortağı, Alameda Research’ün eski genel müdürü Caroline Ellison ve FTX’in eski teknoloji müdürü Gary Wang, dolandırıcılık suçunu kabul etti ve işbirliği yapmayı kabul etti. Ellison’ın avukatı yorum talebine yanıt vermezken, Wang’ın avukatı ise yorum yapmayı reddetti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar