X


Ethereum’a Meydan Okuyor: Avalanche’in (AVAX) Başarısının Arkasında Ne Var?

Ethereum her ne kadar şu anda ekosistemdeki en büyük akıllı sözleşme platformu olsa da Avalanche’in ona rakip olabileceği düşünülüyor.
08:35
17 Eylül 2021

Ethereum’un akıllı sözleşme platformları arasında lider konumda olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak son zamanlarda bazı akıllı sözleşme platformlarının Ethereum’a ciddi anlamda rakip oldukları görülüyor. Son zamanlarda Avalanche (AVAX) hem gelişmeleri hem fiyat performansı ile adım adım Ethereum’u takip ediyor gibi görünüyor.

AVAX’ta Yeni Rekor

AVAX fiyatı 17 Eylül’de 68,84 dolar ile yeni bir rekora imza attı. TradingView’den elde edilen veriler, 7 Eylül’de 32.10 dolara düştüğünden bu yana AVAX’ın fiyatının %111 artarak bugünkü rekoru kırdığını gösteriyor. Buna ek olarak AVAX’ın 24 saatlik işlem hacmi de %200 arttı ve 2,8 milyar dolara yükseldi.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Yazının kaleme alındığı an itibari ile AVAX’ın son 24 saat içinde %10’luk artış ile 65 dolar bandında işlem gördüğü ifade edilebilir.

AVAX Neden Yükseliyor?

Avalanche fiyatının yükselmesinin arkasında üç ana neden olduğu düşünülüyor: Büyük sermaye fonları tarafından 230 milyon dolarlık bir yatırım turunun yakın zamanda tamamlanmış olması, sürekli olarak likidite akışının görülmesi ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yardımcı olan yeni entegrasyonlar ve protokol yükseltmelerinin uygulanması.

AVAX fiyatında 16 Eylül’de görülen ivme artışı, Polychain Capital, Three Arrows Capital ve Dragonfly sermayesi de dahil olmak üzere bir avuç büyük fonun proje için 230 milyon dolarlık bir finansman turuna katıldığının duyurulmasının ardından geldi.

Buna ek olarak büyüyen merkezi olmayan finans ekosistemine katılmak isteyen varlıkların sürekli olarak Ethereum gibi ağlardan Avalanche’e kaydığı ifade ediliyor. Dolayısıyla bu da fiyatın yukarı yönlü harekete geçmesini sağlıyor.

Büyük Ortaklıklar ve Geliştirmeler

AVAX‘ın değerini artırmaya yardımcı olan üçüncü bir faktör, yatırımcıları heyecanlandıran ve projeye ışık tutan bir dizi ortaklık ve entegrasyon duyurusu oldu.

Örneğin; Avalanche NFT ekosistemi, ağda “Inception” NFT dijital koleksiyon serisini başlatan spor kartı ve hatıra şirketi Topps ile yapılan ortaklık sayesinde büyük bir ilgi gördü. Ayrıca AAVE’in Avalanche ağında olup olmayacağı ile ilgili de bir oylama yapılıyor. Eğer AAVE, Avalanche’e gelirse yine büyük bir likidite akışının olacağı ifade ediliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar