X


Ekonomisi Büyük Zarar Gören Bu Ülke de Kriptoları Yasal Varlık Olarak Tanımlayabilir!

Git gide daha fazla sayıda ülkede Bitcoin (BTC) ve kripto para birimlerinin gündem konusu haline geldiğini görüyoruz. 
12:30
27 Ağustos 2021

Git gide daha fazla sayıda ülkede Bitcoin ve kripto para birimlerinin gündem konusu haline geldiğini görüyoruz. Elde edilen son bilgilere göre Küba hükümeti, ödemeler için kullanılacak kripto para birimlerini tanımaya ve düzenlemeye çalışıyor.

Küba ve Kripto Para Birimleri

El Salvador, bu yılın başlarında Bitcoin’i yasal bir varlık olarak kabul ederek tarihe adını yazdırdıktan sonra bu hamleyi örnek alan ülke sayısı da günden güne artıyor. Yakın tarihli bir rapor, Küba Merkez Bankası’nın ülkenin dijital varlıkları yasal olarak kullanmasını sağlayan kurallar uygulamak istediğini gösteriyor.

Bu yıl Mayıs ayında ortaya çıkan bilgilerde, Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz Canel’in ülkedeki diğer yetkililerle birlikte çalışarak, COVID-19’dan sonra yoğunlaşan finansal türbülansın üstesinden gelmek için kripto para birimlerinin nasıl benimsenebileceğinin olası yollarını gözden geçirdiği ortaya çıkmıştı.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

27 Ağustos’ta Bloomberg, yerel Resmi Gazete’nin ülkenin gerçekten de dijital varlık alanına adım atmayı planladığını bildirdiğini aktardı. Rapor, Küba hükümetinin Merkez Bankası ile birlikte ödemeler için kripto para birimlerini tanımak ve düzenlemek istediğini ortaya koydu.

Yapılan açıklamalara göre merkez bankacılığı otoritesi, kuralları uygulayacak ve ada içinde faaliyet gösterebilecek bu tür hizmetlerin sağlayıcılarına nasıl lisans verileceğini belirleyecek.

Kriptolar Küba’yı Kurtarabilir Mi?

Küba ekonomisi yıllarca zarar gördü, ancak eski ABD Başkanı Trump’ın yönetimi yeni yaptırımlar uyguladığında ve doların kullanımını büyük ölçüde engellediğinde ülke ekonomisi bir darbe daha almış oldu. Üst düzey bir Küba bakanlığı yetkilisi Johana Tabalada tarafından yakın zamanda yapılan bir tahmin, bu önlemlerin ülkeye yaklaşık 20 milyar dolara mal olduğunu ortaya çıkardı:

Bu süre zarfında ikili ilişkilere verilen zarar önemli ve Küba’ya ekonomik zararı çok büyük oldu. Bunun 20 milyar dolar civarında olduğunu tahmin ediyoruz.

Sonuç olarak, Bitcoin ve bazı kripto para birimlerinin merkezi olmayan yapısı Küba için uygun bir alternatif sağlayabilir. Yine de devlet, dijital varlık operasyonlarının bir dereceye kadar kontrol edildiğinden emin olmak ve bunları sosyo-ekonomik çıkar nedenleriyle kullanmak istiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar