Destek Verdiler! Saygın Kredi Derecelendirme Kurumundan Stablecoin Açıklaması!

Dünyanın en saygın kuruluşlarından biri stablecoinler için olumlu açıklamalarda bulundu.
21:30
21 Aralık 2021
Okuma Süresi: 2 Dakika

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının açıkladıkları görüşler sıradan şirketlerin fikirlerinden daha önemlidir. Fitch Ratings Salı günü yayınlanan bir raporda, stablecoinler konusuna değindi. Bu rapora göre stablecoinler ABD ekonomisine ciddi faydalar sağlayabilir. Ancak önemli bir detayın atlanmaması gerekiyor.

Fitch Stablecoin Açıklaması

Fitch Ratings Salı günü yayınlanan bir raporda, düzenleyici risklerin finansal kurumları bu alana girmekten caydırması nedeniyle, stablecoin ve ihraççılarının statüsüne ilişkin artan düzenleyici kesinliğin piyasa fırsatları yaratabileceğini söyledi. Fitch, Avrupa Birliği’nin sektöre yönelik taslak düzenlemeleri yayınlayan ilk büyük ekonomi olduğunu ve ihraççıların bankalar veya elektronik para kurumları gibi düzenlenmesi çağrısında bulunduğunu belirtti.

ABD’deki önemli bir düzenleyici rapor, stablecoin ihraççılarının sigortalı bankalar olarak ele alınması gerektiğini de önerdi. Fitch, şu anda işlem gören stablecoinlerin çoğunluğu ABD doları ile bağlantılı olduğundan, ABD düzenleyici yaklaşımını sektörün orta vadeli gelişiminin anahtarı olarak görüyor.

Stablecoinlere Destek

Derecelendirme kuruluşu, stablecoin ihraççılarının mevduat kabul eden kurumlar olarak faaliyet gösterecek tüzükleri güvence altına alırlarsa, “mevcut bankalara ve potansiyel olarak banka dışı ödeme sağlayıcılarına meydan okuyabileceklerini” belirtti. Daha önce de ABD’li yetkililer tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa stablecoinler büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Fitch, kullanıcıların yasal hakları ve rezerv varlıkları gibi stablecoin düzenlemelerinin temel yönleri etrafındaki şeffaflığın, stablecoin ihraççılarının kredi profilini değerlendirirken en önemli unsur olacağını da söyledi. Uzun süredir bu konu üzerinde çalışan ABD’li düzenleyiciler “şeffaflık” konusunda herhangi bir riski göğüslemek istemiyor. Yatırımcıların korunabilmesi için stablecoin ihraç eden şirketlerin ürettikleri tokenleri hangi rezervlere dayanarak bastıklarını sürekli şekilde görmek istiyor.

Tether daha önce bu konuda ciddi (haklı) eleştirilere maruz kalmış ve direkt nakde çevrilemeyecek varlıklarla USDT bastığı için yoğun toplamıştı. Evergrande krizinin kripto para piyasalarını bu denli etkilemesinin diğer sebebi de Tether’ın burada bulunan (muhtemel) yatırımlarıyla ilgiliydi. Eğer dolara endeksli token ihraç eden şirketler bu konuda güven kazanabilirse ilerleyen süreçte stablecoinlerin büyümesi ABD ekonomisi için bir tehdit olmaktan çıkacaktır. Hatta rezervlerin hisse ve diğer varlıklarla destekleniyor olması ABD ekonomisine ciddi bir katkı da sağlayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar